Vybrali sme pre vás 6 LGBTI+ kníh so silnými posolstvami
Marec ako mesiac knihy označujeme už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu-Hačavského. Cieľom bolo podporiť záujem o knihy. Pri tejto príležitosti vám prinášame zoznam LGBTI+ kníh, ktoré sa naozaj oplatí prečítať.
Annie v mojej mysli
Dve dospievajúce dievčatá Liza a Annie sa prvýkrát stretnú v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku. Hoci pochádzajú z odlišného prostredia a majú rôznu životnú históriu i ciele, od prvej chvíle zdieľajú vrúcne priateľstvo, ktoré rýchlo prerastie do lásky. Pre vzťah čelia problémom zo strany ich rodín i škôl, ony si však sľubujú vernosť.
Autorka Nancy Garden, ktorá sama patrí do dúhovej komunity, o tejto knihe povedala: „Napísala som ju, aby som poskytla útechu mladým LGBTI+ ľuďom, dala im najavo, že nie sú sami a že môžu byť šťastní. Taktiež aby heterosexuálni ľudia vedeli, že my, LGBTI+ ľudia, nie sme príšery.“
Kniha, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1982 a bola vylúčená z mnohých školských knižníc, napokon získala nejedno významné ocenenie a taktiež bola zaradená do zoznamu 100 najvplyvnejších kníh 20. storočia.
V roku 2003 Nancy Garden za tento román dostala Cenu Margaret A. Edwardsovej. Toto ocenenie udeľuje Americká knihovnícka asociácia za významný a trvalý prínos literatúre pre dospievajúcich. Hodnotiaca komisia uviedla: „Nancy Garden sa vyznačuje tým, že je prvou autorkou pre mladých dospelých, ktorá vytvorila lesbický príbeh lásky so šťastným koncom. Garden pomocou plynulého a pútavého štýlu otvára okno, vďaka ktorému čitatelia môžu nájsť odvahu a žiť v pravde voči samým sebe.“
Malý život
Keď sa štyria spolužiaci z vysokej školy presťahujú do New Yorku, aby tam skúsili preraziť, nemajú peniaze, sú neistí a dopredu ich ženie len ich priateľstvo a ctižiadosť. Patrí k nim pekný a láskavý Willem, ktorý je začínajúcim hercom; bystrý, no občas krutý maliar Džejbí; trochu nešťastný architekt Malcolm a rezervovaný, no geniálny a zároveň tajomný právnik Jude, okolo ktorého sa točia životné príbehy všetkých ostatných.
V priebehu nasledujúcich rokov sa ich vzájomné vzťahy prehlbujú, no pribudnú aj temnejšie odtiene poznačené závislosťou, úspechom či pýchou. Neskôr si všetci uvedomia, že najzraniteľnejším článkom, a zároveň ich najväčšou výzvou je naoko neochvejný Jude; v strednom veku až desivo nadaný súdny advokát, no v súkromí čoraz zdrvenejší človek s mysľou napadnutou neodbytnými pochybnosťami o vlastnej hodnote a telom poznačeným hrozným detstvom a traumou, ktorá určuje smerovanie jeho života.
Malý život je príbehom o láske aj obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. Autorka Hanya Yanagihara v tomto románe majstrovsky vykreslila nevšedné podoby priateľstva a lásky a neľútostne odkryla, ako môžu človeka zlomiť vlastné skúsenosti aj spomienky. Kniha vyšla v roku 2015, stala sa bestsellerom a získala niekoľko ocenení.
Zrodený pre Teba
Autor Luca Trapanese v tejto knihe rozpráva svoj skutočný príbeh o ceste k adopcii dieťaťa. Luca vždy túžil stať sa otcom. Talianske úrady mu však oznámili, že ako gej má šancu adoptovať si iba dieťa so zdravotnými či psychickými problémami, ktoré predtým odmietnu „tradičné” rodiny.
Malá Alba sa narodila s Downovým syndrómom. Biologická matka sa jej preto vzdala hneď po pôrode. Následne si ju odmietlo adoptovať dvadsať heterosexuálnych rodín. Luca nezaváhal ani sekundu. „Keď som ju prvýkrát držal na rukách, premohla ma radosť. Okamžite som cítil, že toto je moja dcéra,” povedal po prvom stretnutí s vtedy 13-dňovým dievčatkom.
Od 14-tich rokov bol dobrovoľníkom pre rôzne organizácie, kde sa staral o hendikepované deti. Mal teda dosť znalostí a skúseností na to, aby zvládol starostlivosť o Albu. „Priniesla mi šťastie a pocit naplnenia. Som pyšný, že môžem byť jej otcom,” hovorí Luca.
Alba vďaka Lucovi našla šťastný domov a táto kniha je silným príspevkom do diskusie o tom, či sexuálna orientácia má zohrávať kľúčovú rolu pri adopcii detí. Luca i Alba si rýchlo získali tisícky sledovateľov aj na Instagrame.
Ak by som bola tvojim dievčaťom
Osemnásťročná transrodová Amanda začína študovať na novej škole. Tam ju považujú za najkrajšie dievča, ona sa však cíti osamelo. Preto sa so svojou minulosťou zverí bisexuálke Bee, ktorá jej radí: „Nemôžeš byť umelkyňou, ak sa celý čas snažíš zabudnúť na bolesť.”
Ďalšou dôležitou postavou príbehu je Virginia, ktorá Amande počas celého procesu tranzície opakovala: „Môžeš mať všetko, ak prijmeš, že si to zaslúžiš.” Pre Amandu to však nebolo samozrejmosťou. Vyrastala v nábožensky založenej spoločnosti, ktorá nedokázala prijať jej identitu. To ju privádzalo do ponurých stavov.
Ale časom už rozmýšľa inak: „Boh chcel, aby som žila a toto je jediný spôsob ako dokážem prežiť, takže to chcel zrejme takto.” V novej škole Amanda spoznáva aj svoju lásku menom Grant, ktorý sa snaží pochopiť jej minulosť.
Autorka Meredith Russo sama prešla tranzíciou a prostredníctvom tejto knihy chcela ukázať transrodovým ľuďom, že nie sú sami. Zároveň chcela, aby každý trans človek pochopil to, čo nakoniec pochopila aj Amanda: „Zaslúžim si žiť. Zaslúžim si nájsť lásku. Teraz už viem, že si zaslúžim byť milovaná.”
Kniha vyšla v roku 2016 a bola ocenená viacerými cenami. Získala napríklad cenu Stonewall Book Award od Americkej knihovníckej asociácie. Túto cenu udeľujú knihám v anglickom jazyku za mimoriadne zásluhy pre LGBTI+ ľudí.
Middlesex
Autor Jeffrey Eugenides na tomto diele pracoval deväť rokov a román bol preložený do 34 jazykov. Hlavný hrdina Cal Stephanides je intersex muž, ktorý má istú zmenu v génoch, čo spôsobilo, že mu pri narodení pripísali ženský rod. Bol teda vychovávaný ako dievča.
V štrnástich rokoch lekári pri kontrole zistili, že má mužské chromozómy. Následne ho rodičia zaviedli k odborníkovi na intersexualitu, krorý bol presvedčený, že Cal by si mal nechať ženskú identitu a naplánoval mu operáciu na zmenu pohlavia. Cal však, vedel, že ho priťahujú dievčatá, preto sa rozhodol pre mužskú identitu.
Dej románu sa odohráva v 20. storočí a spomína aj na historické udalosti ako balkánske vojny, nepokoje v Detroite z roku 1967 či škandál Watergate. Prvá polovica knihy je o Calovej rodine a opisuje migráciu jeho starých rodičov z Malej Ázie do USA v roku 1922. Druhá polovica deja sa odohráva koncom 20. storočia a je zameraná na Calove zážitky z rodného Detroitu a jeho útek do San Francisca, kde sa vyrovnáva so zmenou svojej rodovej identity.
Eugenides získal za tento román viacero ocenení. Medzi najvýznamnejšie nepochybne patrí Pulitzerova cena a rovnako bol finalistom literárnej ceny Lambda, ktorú udeľujú LGBTI+ literatúre.
Jonáš má dve maminky
Knižka je určená pre najmenších čitateľov. Autorky Pavlína a Kristina Rochové, ktoré samy tvoria dúhovú rodinu, chceli prostredníctvom tejto knižky podporiť ďalšie podobné rodiny. Zároveň chceli ukázať malým deťom, ktoré v takýchto rodinách vyrastajú, že aj v knihách môžu mať deti dve mamy alebo dvoch otcov.
Malý Jonáš v knižke rozpráva farebný príbeh o tom, v akej rodine žije a tiež, že má dve mamy a staršiu sestričku. Približuje aj to, ako všetci spolu trávia voľný čas.
„Chceme, aby keď dieťa bude čítať, listovať knižku, tak sa ozve: „Jééé, to je ako u nás doma.” A taktiež chceme poukázať na to, že v rodine ide najmä o lásku a je jedno, kto deti vychováva. Hlavne, že sú deti šťastné a majú láskavú náruč,” hovorí Pavlína.
Pavlína a Kristina sú známe aj tým že jazdia na offroad karavane. Ich cesty môžete sledovať aj na Instagrame.
Text: Valéria Hurbanová
–
Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.
PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBTI+ sveta. Ďakujeme!