Viac ako dvaja ľudia a viac než jeden správny druh vzťahu — čo je polyamoria?
Polyamoria je praktizovanie alebo túžba mať naraz viac ako jedného*u partnera*ku či intímny vzťah s vedomím a súhlasom všetkých zúčastnených ľudí. Zároveň môže ísť o strešný pojem pre rôzne formy nemonogamných a otvorených vzťahov. Samotné slovo polymoria sa skladá z gréckeho „poly“, čo znamená mnoho, a latinského „amor“, čo znamená láska.
Nejde však iba o praktizovanie určitého druhu vzťahov. Rovnako ako aj iné orientácie, polyamoria je súčasťou identity daného človeka a plnohodnotnou formou prežívania príťažlivosti, či už sexuálnej alebo romantickej.
Polyamorné vzťahy sú rôzne a nedá sa opísať jeden ideálny model. Základným prvkom vo všetkých z nich je už spomínaný súhlas. Polyamoria a podvádzanie svojho*ej partnera*ky nie je ani zďaleka to isté, aj keď si ich ľudia často zamieňajú. Nemonogamné vzťahy môžu byť rovnako zdravé, milujúce a napĺňajúce (ale aj toxické) ako tie monogamné.
Polyamorné vzťahy (a nielen tie) si vyžadujú dôveru, úprimnosť a otvorenú komunikáciu. Je dôležité vedieť pracovať s vlastnou žiarlivosťou a snahou kontrolovať svoje partnerstvá. Toto sú však zručnosti, ktoré nie sú exkluzívne pre nemonogamné vzťahy.
Neexistuje jediný správny model
Spoločenské normy či tradície ovplyvňujú to, ako sa na vzťahy dívame. V našom kultúrnom prostredí je v súčasnosti normou monogamný heterosexuálny vzťah. Budovanie tohto vzťahu má istú očakávanú postupnosť, a to aj napriek tomu, že sa nepísané pravidlá časom menia. Randenie, svadba, deti — mnoho z nás si dokáže vybaviť často nepríjemné otázky či poznámky od okolia k tejto téme, hlavne ak sme až príliš odbočili od toho, čo sa od nás očakáva.
Tu je dôležité podotknúť, že ani monogamné vzťahy tak, ako ich naša spoločnosť vníma dnes, nie sú až také tradičné. Napríklad svadby z lásky boli kedysi oveľa menej časté, ako sú v súčasnosti. Nehovoriac o tom, že v rôznych častiach sveta je táto norma zas úplne iná. Popri vzťahoch, ktoré sú spoločensky akceptované, právne uznávané a najviac viditeľné, existuje nespočetné množstvo tých, ktoré sa vymykajú spoločenským očakávaniam. To nám ukazuje, že neexistuje jediný správny model a ideálna forma vzťahu, ktorá by vyhovovala každému človeku.
Etická nemonogamia a rôzne formy polyamorných vzťahov
Každý*á z nás má rôzne potreby, túžby či preferencie, čo sa odráža aj budovaní našich vzťahov. Polyamorné vzťahy sú tiež rôznorodé — spôsobom fungovania, počtom partnerstiev alebo hierarchiou, či jej absenciou. Môže ísť o skupinu ľudí, ktorí spoločne zdieľajú vzťah a všetci*ky majú medzi sebou navzájom silné puto, o ľudí, ktorí majú viac partnerstiev, tie však nemajú vzťahy či záväzky medzi sebou, či o otvorené vzťahy alebo manželstvá, kedy obaja ľudia súhlasia s romantickými a/alebo sexuálnymi tzv. sekundárnymi vzťahmi mimo primárneho vzťahu dotyčných osôb.
Na opísanie dynamík polyamorných vzťahov existuje terminológia, ktorú sa oplatí vedieť pre lepšie pochopenie toto, ako takéto vzťahy fungujú. Toto je niekoľko výrazov a ich vysvetlenie:
Etická nemonogamia alebo konsenzuálna nemonogamia označuje akúkoľvek vzťahovú štruktúru, v ktorej sú si všetky partnerstvá vedomé a súhlasia s určitou formou nemonogamie, či už sexuálnej, emocionálnej, alebo oboch.
Polycule je výraz, ktorý vznikol spojením slov poly (mnoho) a molekula a označuje sieť navzájom prepojených partnerských vzťahov a ich rôzne štruktúry.
Polyfidelita je exkluzívny vzťah (alebo vzťahy) troch a viac ľudí, ktorí nerandia a nemajú partnerské vzťahy mimo tejto skupiny.
Hierarchické vzťahy sú také, v ktorých sú niektoré vzťahy uprednostnené pred inými, sú si bližšie a/alebo majú dodatočné právomoci pri určovaní pravidiel či väčšiu zodpovednosť. Práve v tomto kontexte sa často spomínajú primárne a sekundárne vzťahy.
Nehierarchické vzťahy sa snažia o rovnaké postavenie všetkých vzťahov, nie o uprednostňovanie jedného pred druhým. Aj tu však môže nastať „prirodzená hierarchia“ odvíjajúca sa od spoločných povinností, ako napríklad deti, domácnosť alebo financie.
Kitchen Table Polyamory označuje druh polyamorných vzťahov, kde sa kladie dôraz na vzájomné blízke vzťahy v rámci viacerých partnerských vzťahov a ich prepájanie do spoločného života v rámci skupiny.
Parallel Polyamory je typ polyamorných vzťahov, kedy každý jednotlivý partnerský vzťah existuje nezávisle od ostatných a kde sa nekladie dôraz na ich vzájomné prepojenie.
Metamour alebo skrátene meta označuje partnera*ku môjho*jej partnera*ky.
Anchor partner, (z angličtiny anchor — kotva) je ten alebo tá, ktorého*ú človek považuje za ústrednú postavu svojho života, stabilnú „skalu“ alebo „kotvu“, o ktorú sa môže oprieť.
Nesting partner, (z angličtiny nest — hniezdo), je partner*ka, s ktorým*ou žijeme v spoločnej domácnosti.
Vzťahová anarchia alebo relationship anarchy predstavuje vzťahovú štruktúru, ktorá sa dá vnímať ako druh nehierarchickej polyamorie, ktorá uplatňuje anarchistické princípy sebaurčenia a nezasahovania štátu do intímnych vzťahov. Umožňuje definovať každý vzťah individuálne bez používania zaužívaných „nálepiek“.
Symboly
Jedným z najznámejších symbolov polyamorie je vlajka, ktorú v roku 1995 navrhol Jim Evans. Modrý pruh predstavuje úprimnosť a otvorenosť, červený pruh symbolizuje lásku a náklonnosť. Čierny pruh je zas symbolom solidarity so všetkými ľuďmi, ktorí musia svoje partnerstvá skrývať.
Význam písmena pí v strede vlajky nie je jednoznačný. Okrem toho, že ide o prvé písmeno v slove polyamoria, najčastejším vysvetlením je, že znamená nekonečnú lásku medzi partnermi*kami.
Rovnako ako mnoho ďalších LGBTI+ vlajok, aj vlajka polyamorie si prešla viacerými zmenami. Jednou z nich je napríklad verzia vlajky, kde je namiesto písmena pí v strede symbol srdca a nekonečna, čo je jeden z najčastejšie používaných symbolov.
Ďalšia verzia vlajky bola navrhnutá v roku 2022 a jej autorstvo je Red Howell. Návrh bol vybraný zo štyroch kandidátov prostredníctvom online prieskumu, ktorý uskutočnil blog PolyamProud.
Biela farba reprezentuje možnosti – prázdne plátno, na ktorom každý polyamorný človek vytvára a rozvíja svoje vzťahy. Magenta symbolizuje lásku, túžbu a príťažlivosť, modrá otvorenosť a úprimnosť rovnako, ako na originálnej vlajke, fialová jednotnú komunitu a zlatá vytrvalosť.
Predsudky a právne obmedzenia
Od predsudkov, cez zneviditeľňovanie a spoločenské vylučovanie až po nemožnosť uzavrieť manželstvo či registrované partnerstvo mimo toho, ako to je definované v danom štáte — to sú príklady obmedzení a problémov, s ktorými sa polyamorní ľudia stretávajú.
Medzi najčastejšie mýty a predsudky patrí napríklad predstava, že polyamorní ľudia sú menej morálni, nedokážu mať stabilné vzťahy a že je nemožné skutočne ľúbiť viac ľudí naraz. Veľmi časté je zamieňanie si polyamorie s podvádzaním partnera*ky.
Popri tom je ďalším problémom absencia právneho uznania. Aj keď existuje množstvo krajín, ktoré uznávajú polygamné manželstvá, nie je to bez obmedzení a toto uznanie sa často odvíja od kultúrnych či náboženských zvykov danej krajiny. V iných krajinách vrátane všetkých štátov Európskej únie je polygamia (manželstvo viac ako dvoch osôb) ilegálna. V niektorých krajinách výnimku predstavuje polygamné manželstvo uzavreté v zahraničí, ktoré môže byť za určitých okolností uznané.
To, ako tieto zákony vplývajú na polyamorné vzťahy, je rôzne a často nejednoznačné. Dôležitým míľnikom v tomto ohľade bol 23. november 2011, kedy Najvyšší súd Britskej Kolumbie rozhodol, že kanadský tzv. „zákon proti polygamii“ sa nevzťahuje na polyamorné domácnosti a vzťahy.
Toto rozhodnutie objasnilo, že polyamoria nie je trestným činom a teda je legálna, čo dovtedy bolo veľmi otázne. Práve z tohto dôvodu si Deň polyamorie si každoročne pripomíname 23. novembra už od roku 2017, kedy ho zaviedla kanadská organizácia Canadian Polyamory Advocacy Association (CPAA).
Autorstvo: Alex Michelčík