V novembrovom knižnom klube Kvír Výr sa venujeme téme transrodovosti
Vedeli ste, že november je mesiac povedomia o transrodovosti? Zakončíme ho preto 4 tipmi na zaujímavé knihy o životoch transrodových ľudí. Ak by sa vám málilo, ďalšie odporúčania nájdete aj v tomto článku ku Dňu viditeľnosti transrodových ľudí.
Trumpet – Jackie Kay (odporúča Mary)
Inšpirovaná príbehom amerického jazzmana Billyho Tiptona, kniha Trumpet predstavuje mozaiku reakcií na smrť Jossa Moodyho, legendárneho jazzového hudobníka, ktorý bol po svojej smrti vyoutovaný ako trans muž. Autorka sa rozhodla zásadne zmeniť kontext ústrednej postavy – Joss nie je biely Američan, ale černošský Škót, čo významne formuje jeho identitu. V kapitolách knihy sa prelína intímne prežívanie jeho manželky Millie s rozhnevaným postojom jeho syna Colmana. Hlavné línie striedajú čriepky klinických pohľadov obhliadajúcej lekárky či matrikára, ako aj bulvárnej spisovateľky Sophie.
Trumpet niekedy až surovo zobrazuje, ako si rôzni ľudia vyhradzujú právo definovať, prepisovať a škatuľkovať druhých. Približne v polovici knihy sa nachádza krátka kapitola písaná z pohľadu samotného Jossa, ktorý vyjadruje svoju identitu prostredníctvom hudby – jazzu, ktorý je nepoddajný, narúša normy, stále sa mení a vyvíja. Väčšinu knihy je však jeho identita v rukách ostatných, ktorí s ňou narábajú často neohrabane, a ja neviem, či toto rozhodnutie autorky chápať ako tvrdé zrkadlo realite a zámer nechať Jossovu identitu slobodnou, nie vytesanou do kameňa, alebo sa román spolupodieľa na rozprávaní o trans ľuďoch bez dostatočného priestoru pre nich samotných.
Možno je Trumpet oboje. Možno je to rokom prvej publikácie (1998). Po knihe som opätovne siahla za účelom napísania tohto textu po rokoch, a dnes vnímam jej zobrazenie transrodovosti rozhodne kritickejšie, ako keď som ju čítala prvý raz. Obávam sa, či nie je knihou písanou cis-rodovou osobou pre ďalšie cis-rodové osoby, no racionálne dokážem nájsť argumenty „pre“ aj „proti“ istým autorkiným rozhodnutiam. Román nepovažujem za problematický, no pre isté pasáže, najmä v súčasnej dobe, kedy celý svet politicky rozoberá telá transrodových ľudí, môže byť pre niekoho nevhodnou voľbou, kým pre iných je verným zobrazením každodennej reality.
V knihe sú úseky detailných popisov Jossovho tela a spôsobov, akým ho niektoré osoby čítajú, čo môže byť spúšťačom pre pocit dysfórie.
We Both Laughed in Pleasure: The Selected Diaries of Lou Sullivan — Ellis Martin a Zach Ozma (odporúča Peťa)
„Celý svoj život som chcel byť gejom; zomrieť na ochorenie gejov je tak trochu česť,“ zapísal si americký spisovateľ a trans aktivista Lou Sullivan do svojho denníka začiatkom roka 1987 — krátko po tom, čo mu diagnostikovali AIDS.
Aj ja sa zvyknem zo svojich pocitov vypisovať na stránkach zápisníka. Preto sa pri čítaní denníkov niekoho iného, hoci v knižnej podobe, cítim ako akási votrelkyňa a kladiem si otázku: „Boli tieto riadky určené mne?“
V prípade zbierky zápiskov Lou Sullivana s názvom We Both Laughed in Pleasure sa mi odpovede dostalo hneď na začiatku knihy — boli. Editovať za účelom knižného vydania ich začal už samotný Lou pred svojou predčasnou, avšak očakávanou smrťou. Editori Ellis Martin a Zach Ozma len prevzali štafetu a dokončili jeho dielo.
Lou Sullivan (1951—1991) bol transrodový gej, ktorý pre svoju identitu čelil nepochopeniu nielen zo strany širšej spoločnosti, ale aj niektorých častí kvír komunity. Jeho denníky, v ktorých nám odhaľuje svoje najintímnejšie myšlienky a dovoľuje nám prežiť s ním objavovanie svojej identity, všetky lásky aj útrapy, túžby, tranzíciu a rodovú eufóriu, aktivizmus a v istom zmysle aj zomieranie, sú písomným svedectvom nezlomného odhodlania žiť svoju pravdu.
Sú učebnicou odvahy, empatie a vytrvalosti pre každého, kto sa angažuje v boji za rovnoprávnosť LGBTI+ ľudí. Požičiať si ju môžete aj v knižnici v Prizme.
The Spirit Bares Its Teeth – Andrew Joseph White (odporúča Zuzka)
Andrew Joseph White je transrodový a bisexuálny spisovateľ, ktorý píše knihy pre mladistvých. Často sa v nich venuje témam rodovej identity a sexuality a vplyvom spoločnosti na to, ako tieto témy ponímame.
The Spirit Bares Its Teeth (2023) rozpráva príbeh transrodového chlapca Silasa, ktorý sa musí vysporiadať s normami neskorého 19. storočia, ako aj s pravidlami svojej komunity spiritualistov, ktorí si hovoria „the Speakers“. Silas sa narodil s fialovými očami, čo znamená, že dokáže komunikovať s dušami zo záhrobia. Komunitou je však vnímaný ako žena a má sa stať manželkou „Speakera“ a matkou fialovookých chlapcov. Snaha predísť tomuto osudu neprebehne podľa plánu a Silas sa dostáva do internátnej školy pre dievčatá trpiace ochorením, ktoré im bráni stať sa poslušnými ženami a matkami. Škola však ukrýva tajomstvá, ktoré môžu stáť Silasa život.
Táto kniha ma očarila od začiatku. Fascinovalo ma, ako v nej White narába s témou duchov a médií a kombinuje ich s prísnymi pravidlami viktoriánskej spoločnosti. White v knihe opisuje život žien vymykajúcich sa štandardu, ako aj kvír ľudí tej doby, ktorí museli skrývať svoju identitu, inak im hrozili hospitalizácie, väzenie až smrť v tých najhorších inštitúciách. Čo ma však chytilo ešte viac, bola Silasova posadnutosť medicínou a ľudskou anatómiou – často rozmýšľa nad tým, ako by sa mohol zbaviť svojej fyzickej ženskosti.
Knihu by som určite neodporúčala ľuďom, ktorí sú citliví na alebo nemajú radi tzv. „body horror“ či opisy medicínskych praktík. Je však podľa mňa zaujímavé sledovať, ako sa v posledných rokoch rozmohli témy „body horroru“ v literatúre transrodových autorstiev a určite stojí za to tento fenomén preskúmať do hĺbky, napríklad aj čítaním takýchto kníh.
A Quick & Easy Guide to Queer & Trans Identities (Quick & Easy Guides) – Mady G. Jules Zuckerberg (odporúča Manu)
Komiks? Infografika? Pracovný zošit či seriózny zdroj informácií o téme? Ak si neviete vybrať, potom je tento, na prvý pohľad maličký sprievodca presne tým, čo hľadáte. Nájdete v ňom výborne vysvetlené základné témy ako je rod, pohlavie, sexualita, ale aj osobnejšie príbehy ľudí na kvír spektre, no zároveň nemá tristo strán a čitateľstvo nevyčerpá odbornými termínmi a zložitým jazykom.
Tento sprievodca je nielen vizuálne krásny, ale môže byť priam aj ideálnym darčekom pre niekoho, kto možno práve objavuje svoju identitu či sexualitu a hľadá svoju vlastnú cestu.
Ako prvý kontakt s témou, výborné!
Pripravili: Zuzana Szaboóvá, Petra Kmecová, Manu Kościuszko a Mary
Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq a aj vďaka vašej pomoci vás budeme naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi s LGBTI+ tematikou. V talóne ich máme ešte nespočetné množstvo a nevieme sa dočkať, kým vám ich predstavíme.
Podporiť nás môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac