Pomer kvír, transrodových a nebinárnych ľudí zastúpených v politike je stále veľmi nízky, počas uplynulých rokov sa však situácia pomaly ale isto zlepšuje. Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, pravdepodobne čaká ešte dlhá cesta pred zvolením transrodových alebo nebinárnych zástupcov a zástupkýň. Dobrou správou je, že o kvír ľuďoch v politike sa nielen viac hovorí, ale krajiny ako Belgicko či dokonca Brazília idú príkladom a ukazujú, že to ide.
Petra de Sutter, podpredsedníčka belgickej vlády
Belgicko nebolo dlhodobo schopné zostaviť vládu a keď sa im to v októbri tohto roka konečne podarilo, podpredsedníčkou vlády sa stala Petra De Sutter. Po svojom zvolení v roku 2014 bola transrodovou poslankyňou v Belgicku a nástupom do funkcie podpredsedníčky vlády sa stala najvyššie postavenou transrodovou političkou v Európe.
De Sutter pracovala pred vstupom do politiky ako gynekologička a odborníčka na plodnosť, ktorá bola známa svojím aktivizmom v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv transrodových ľudí.
Signálom pozitívneho vývoja pri akceptácii transrodových ľudí v európskej politike bol aj fakt, že lokálne médiá sa po zostavení belgickej vlády rodovou identitou Petry De Sutter vôbec nezaoberali. Ako konštatuje vo svojom komentári v týždenníku Politico novinárka Katrin Hugendubel: „Belgicko má prvú transrodovú ministerku a nikoho to netrápi“.
Erica Malunguinho, členka štátneho zastupiteľstva štátu Sao Paolo v Brazílii
Erica Malunguinho kandidovala do zastupiteľstva Sao Paolo v čase rasistických a homofóbnych kampaní brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. V roku 2018 sa stala prvou čiernou transrodovou ženou, ktorú zvolili do štátneho zastupiteľstva v krajine. Počas volebnej kampane verejne prisľúbila, že zmení politické inštitúcie, ktoré historicky vylučovali ľudí ako ona.
Ako uviedla krátko po svojom víťazstve pre HuffPost: „Inštitucionalizovaná politika je vzdialená bežným ľuďom, predovšetkým zraniteľným skupinám a táto vzdialenosť je účelová. Naším poslaním je dosiahnuť zblíženie a politiku poľudštiť. To znamená pochopiť, že naša existencia – existencia historicky utláčaných čiernych a LGBTI+ ľudí – je politická.“
Sarah McBride, senátorka za štát Delaware, USA
Sarah McBride, dlhoročná obrankyňa práv LGBTI+ ľudí je prvou transrodovou ženou, ktorú zvolili do amerického senátu. Bývalá členka tímu prezidenta Obamu získala podporu zvoleného prezidenta Bidena a v roku 2016 bola prvou transrodovou osobou, ktorá vystúpila na národnom zhromaždení Demokratickej strany.
Diane Marie Rodríguez Zambrano, členka národného zhromaždenia Ekvádoru
V roku 2017 sa Diane Marie Rodríguez Zambrano stala prvou transrodovou osobou, ktorú zvolili do Národného zhromaždenia Ekvádoru.
Dlhoročná aktivistka za práva LGBTI+ ľudí vybojovala pre kvír Ekvádorčanov a Ekvádorčanky mnohé ľudskoprávne zápasy. Okrem iného sa Zambrano podarilo presadiť, aby boli vzťahy ľudí rovnakého pohlavia právne akceptované a aby si transrodoví ľudia mohli oficiálne zmeniť meno v dokladoch. Založila tiež jedno z prvých psychoterapeutických centier pre LGBTI+ ľudí v krajine a stála za zaznamenaním údajov o vraždách LGBTI+ ľudí v Ekvádore medzi rokmi 1990 a 2013.
Tanwarin Sukkhapisit, thajská poslankyňa
Tanwarin Sukkhapisit sa minulý rok stala poslankyňou thajského parlamentu za stranu Budúcnosť vpred (Future Forward Party). Stranu vo februári tohto roka rozpustili a v októbri bola pani Sukkhapisit vylúčená z thajského parlamentu s odôvodnením, že „podporuje demokraciu“. Podľa vlastných slov si politička nemyslí, že vylúčenie z parlamentu súviselo s jej rodovou identitou. V súčasnosti má thajský parlament tri transrodové poslankyne.
Marie Cau, prvá transrodová starostka vo Francúzsku
Malá dedinka vo Francúzsku sa zapísala do histórie v máji tohto roka, keď zvolila Marie Cau za vôbec prvú transrodovú starostku vo Francúzsku. Cau (55) bola takmer jednomyseľne zvolená mestskou radou v Tilloy-lez-Marchiennes
Podľa informácií BBC kandidovala v rámci platformy environmentálnej udržateľnosti a budovania miestnej ekonomiky. Cau povedala, že „nie je aktivistka“ a zameria sa na komunálnu politiku. „Ľudia si ma nezvolili, pre to, či som alebo nie som transrodová žena, zvolili si môj program. Je zaujímavé, že keď sa veci stanú normálnymi, človek nie je vylúčený z diania len na základe svojej identity.“
Text: Daniela Mužíková
Úvodné foto: Foreign and Commonwealth Office
___
Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.
PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBTI+ sveta. Ďakujeme!