Trends

Do Dúhovej stužky sa tento rok zapája aj spolok Status Queer, ktorý bude organizovať prvý PRIDE v Trnave

Status Queer je komunitný klub v Trnave, ktorý sa po prvýkrát zapája do kampane Dúhová stužka. Od februára 2023 vytvára bezpečné miesto pre LGBTI+ ľudí a organizuje rôzne akcie. V rozhovore s jeho členstvom Adamom a Denisou vám priblížime ich fungovanie a porozprávame sa aj o tom, prečo sa zapojili do kampane Dúhová stužka.  

Komunitné spolky začínajú byť populárne aj na Slovensku. Prečo vznikol ten váš??

Vznikli sme tak, že sme začali organizovať komunitné stretnutia v Trnave, ktoré boli neformálne a neverejné, organizovali sme ich len pre malú internú skupinu. Vďaka tomu sme vytvorili organizačný tím a nejaký čas sme neoficiálne organizovali komunitné stretnutia. Potom sme sa dozvedeli, že si vieme požiadať o grant z Európskej únie a na základe neho sme vytvorili Status queer. 

Z vašej Facebookovej stránky som sa dozvedela, že pôsobíte v Trnave. Prečo práve Trnava? 

Keď sme začali organizovať naše komunitné stretnutia, tak sme tu študovali. Preto sme nadviazali Status Queer na Trnavu, lebo tu aj ostatné členstvo študuje alebo býva. Preto sme tu zostali.  

Fráza status quo je všeobecne známa. Aké tam je prepojenie s vašim názvom Status Queer? 

Dlho sme premýšľali nad názvom. Mali sme viacero nápadov a blížil sa termín, kedy sme mali zverejniť náš oficiálny názov. Tak sme zobrali jeden z nápadov a naše kamošstvá nám povedali, že je to OK – že sa im názov Status queer páči – a tak sme k názvu vytvorili provizórne logo. A už sa ten názov nejak uchytil. Prepojenie so status quo je také, že ho nechceme udržiavať. Chceme udržiavať status queer, aby bol svet bezpečný aj pre kvír ľudí. 

Aká je činnosť Vašej organizácie? 

Snažíme sa organizovať komunitné stretnutia tu v Trnave pre mladých kvír ľudí. Nie sme ale uzavretá spoločnosť a privítame všetkých ľudí, ktorí prídu. Našim cieľom je vytvoriť bezpečnejší priestor v Trnave, edukovať ľudí pomocou verejných podujatí, ako sú workshopy či premietania filmov, ktoré z času na čas robíme. Komunitné stretnutia začali hlavne z našej vlastnej potreby komunity, ale aj všeobecnej potreby ostatných kvír osôb v Trnave. Z toho vznikli komunitné stretnutia. 

Ďalšou činnosťou je organizovanie PRIDE-u v Trnave, ktorý chystáme na tento rok. Robíme aj informačné posty, napríklad sme pripravili informačný post ako pietnu spomienku na Tepláreň a ku dňu viditeľnosti transrodových ľudí. 

Všimla som si vaše podujatia ako Kvír speed-dating alebo Lokálne zatepľovačky. Čo vás inšpirovalo k ich organizácii? Vedeli by ste nám priblížiť o čo ide? 

Kvír speed-dating sme zorganizovali už dvakrát. Motivácia bola spoznávanie kvír ľudí v Trnave a okolí, aby sa vytvorili nové vzťahy a prehlbovala sa naša komunita. Nešlo vyslovene len o speed-dating (rýchle randenie, pozn. red.), ale narážali sme tiež na speed-friendly koncept (rýchle kamošenie, pozn. red.), aby sa ľudia spoznali hravou formou, uvoľnili sa a aby sa prepojili. 

Naopak Zatepľovačky organizujeme sériovo. Sú to komunitné stretnutia, ktoré robíme raz do mesiaca. Je to pekné komunitné trávenie voľného času. Chodí nám pomerne málo ľudí, a preto by sme radi pozvali každé čitateľstvo, ktoré by malo záujem, na naše lokálne zatepľovačky, o ktorých sa dozviete na našich sociálnych sieťach. Je to koncept komunitného stretnutia s flexibilným programom na prehlbovanie a prepájanie našej komunity. 

Speed-dating cieli na základné zoznámenie sa a lokálne zatepľovačky sú na prehĺbenie vzťahov v našej komunite.

Fungujete od februára minulého roku. Vidíte nejaký dopad na vašu komunitu odkedy ste začali fungovať? 

Oficiálne fungujeme od minulého roku, ale komunitné stretnutia sme organizovali už skôr. Veľa ľudí o nás, žiaľ, nevie, no aj keď nás je v komunite málo, tak mávame skvelé ohlasy. Krásnym príkladom je speed-dating – niektorí ľudia sa k nám pridali po speed-datingoch aj na komunitné stretnutia, čomu sa veľmi tešíme. Nevidíme zatiaľ veľký dopad na komunitu, pretože sme pomerne mladý komunitný klub. Nie sme ako napríklad Prizma (komunitné a poradenské centrum v Košicach, pozn. red.), kde bežne chodí na komunitné stretnutia aj pätnásť ľudí. Je to skôr pokus o ďalšie bezpečné miesto pre kvír ľudí na Slovensku.  

Dúhová stužka prebieha už štvrtý rok. Ako a kde ste sa dozvedeli o kampani? 

O kampani Dúhová stužka sme sa dozvedeli od priateľa nášho člena Adama. Ten sa zapájal do kampane aj pred založením Status Queer – nejednu dúhovú stužku išiel osobne podať na poštu. Taktiež, u nás v Trnave sa organizuje akcia Trnavský Rínek, na ktorej sme sa už dvakrát zúčastnili, a tam sme zbierali peniaze a rozdávali dúhové stužky. 

Každý má svoju motiváciu, prečo sa zapája do kampaní, prečo robí kroky, ktoré robí. Čo sú Vaše dôvody pre zapojenie sa do kampane Dúhová stužka? Čo by ste radi dosiahli zapojením sa do kampane? 

Chceme kampaň zviditeľniť a podieľať sa na scitlivovaní našej spoločnosti. Chceme zviditeľniť kvír ľudí na Slovensku a myslíme si, že Dúhová stužka je super nástroj, ako tomu pomôcť. Nielen pre nás, ale aj pre celé hnutie. Radi by sme predstavili Dúhovú stužku nášmu sledovateľstvu a Kubíku, komunitnému centru, ktorého sme súčasťou. Ďalšou motiváciou je, že Dúhová stužka nebola po minulé roky dostupná takmer nikde v Trnave – len na Trnavskom rínku. Preto sme sa rozhodli tento rok zapojiť do kampane. 

Aj Status Queer a PRIDE Trnava môžete podporiť v rámci kampane Dúhová stužka na www.duhovastuzka.sk.


Rozhovor v rámci dobrovoľníckeho programu Saplinqu spracovala: Laura Gerényiová