Teplé správy

Medzinárodné ľudskoprávne novinky (leto 2024) | Časť 1/2

Počas leta došlo vo svete k mnohým legislatívnym zmenám týkajúcim sa LGBTI+ ľudí. Pripravili sme pre vás krátke zhrnutie tých najdôležitejších. Tu nájdete pokračovanie článku.

PROGRES 

Thajsko 

Thajsko oslavuje obrovské víťazstvo – legalizáciu manželstiev pre všetkých. Páry budú môcť oficiálne uzavrieť manželstvo od januára 2025. Thajský prelomový zákon o manželskej rovnosti bol schválený 24. septembra. 

Zákon bol uverejnený v Royal Gazette a po schválení kráľom Maha Vajiralongkorn nadobudne platnosť o 120 dní – od januára 2025. 

Thajsko sa tak po Taiwane a Nepále stane treťou ázijskou krajinou, ktorá povoľuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Tento zákon priznáva LGBTI+ manželským párom rovnaké práva ako heterosexuálnym párom – či už zákonné, finančné alebo zdravotné.

Zdroj: apnews.com

Namíbia 

Namíbijský najvyšší súd vyhlásil ustanovenia zákona, ktoré kriminalizujú „sodomiu“ a upravujú „neprirodzené sexuálne trestné činy“, za protiústavné, čo znamená pre LGBTI+ ľudí v Namíbii veľký pokrok.

Tieto zákony z koloniálnej éry kriminalizovali konsenzuálne správanie medzi dvomi dospelými mužmi. „Zatiaľ oslavujeme. Zákon nás už nepovažuje za zločincov,“ povedali pre Human Rights Watch namíbijskí aktivisti za práva lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových osôb. Friedel Dausab, ktorý žalobu podal tvrdí, že namíbijské zákony porušujú jeho ústavné práva na rovnosť, dôstojnosť, súkromie, slobodu prejavu a slobodu združovania sa na základe jeho sexuálnej orientácie.

Súd rozhodol, že kriminalizácia konsenzuálneho análneho sexuálneho styku v súkromí medzi dvomi dospelými mužmi je škodlivá a nie je v demokratickej spoločnosti ospravedlniteľná. Zistil tiež, že „vyčleňovanie gejov zo spoločnosti a rozdielne zaobchádzanie s nimi predstavuje diskrimináciu vo forme obmedzovanie slobody iných.“

Zdroj: hrw.com 

REGRES 

Gruzínsko

Gruzínsky parlament v utorok 17. septembra v treťom čítaní schválil zákon obmedzujúci práva LGBTI+ ľudí. Zákon o „rodinných hodnotách a ochrane neplnoletých“, zavedie rozsiahle obmedzenia práv LGBTI+ osôb. Poskytne právny základ pre štátne orgány na to, aby postavili mimo zákon podujatie PRIDE, verejné vystavovanie dúhovej vlajky a zároveň zaviedli cenzúru filmov a kníh.

Lídri vládnej strany Gruzínsky sen tvrdia, že v Gruzínsku, kde má veľký vplyv konzervatívna pravoslávna cirkev, je potrebné chrániť „tradičné morálne štandardy“

Zdroj: reuters.com

Nemecko 

Nemecký rodinný súd v Bádensku-Württembersku v nedávnom rozhodnutí zo 6. marca 2024 rozhodol o prípade, ktorý predložili rodičia intersex maloletej osoby. Tí požiadali o súhlas so zákrokom zmeniť pohlavné znaky maloletého. Zatiaľ čo Nemecko má zákon, ktorý zakazuje normalizačné chirurgické úkony“, zákon ponecháva vstupné body pre jeho zneužitie a tento prípad je považovaný za ukážkový príklad naplnenia tohto rizika.

Súd na základe správy vydanej interdisciplinárnou komisiou žiadosť schválil. Tá okrem iného tvrdila, že zákrok by bol v „najlepšom záujme dieťaťa“.

Organizácie Oii Nemecko a Oii Európa sa zhodli, že súd porušil zákon tým, že povolil kozmetické zásahy, ktoré nesúvisia so znížením či elimináciou zdravotného rizika. Súd teda prekročil svoj mandát, tým že odobral indersex deťom právo na telesnú autonómiu a sebaurčenie ich rodovej identity tým, že im vybral pohlavie a toto rozhodnutie obhajuje chirurgický úkon, ktorý dieťa podstúpi. 

Zdroj: oiieurope.org

Alabama (USA) 

Nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu štátu Alabama z júna tohto roku považuje na základe štátneho práva zmrazené embryá za deti. To viedlo väčšinu reprodukčných kliník v štáte kvôli obavám z právnych dôsledkov k okamžitému zastaveniu oplodnenia in vitro (IVF).

Toto rozhodnutie je len jedným zo série útokov na reprodukčné práva kvír a heterosexuálnych ľudí túžiacich po rodičovstve.

V Spojených štátoch to taktiež znásobilo existujúce nerovnosti v prístupe k liečbe neplodnosti, ktorým čelia najmä kvír ženy, slobodné ženy a transrodoví muži.

Expertíza Human Rights Watch z roku 2023 prišla k záveru, že heterosexuálne páry sú v oblasti plodnosti kryté aspoň tromi hlavnými americkými poisťovňami, zatiaľ čo lesbické páry čelia značným prekážkam. Aby im bola umožnená IVF musia preukázať niekoľko neúspešných cyklov samofinancovanej liečby neplodnosti. To jedna kvír žena trefne opísala ako „kvír daň“ – liečba neplodnosti stojí lesbické páry minimálne o 30 000 dolárov viac ako heterosexuálne páry. 

Zdroj: shutterstock.com

Zdroje:
https://www.reuters.com/world/europe/georgian-parliament-approves-law-curbing-lgbt-rights-2024-09-17/
https://apnews.com/article/thailand-marriage-equality-law-e0df9fa2d38afc81c53dda81ce489be5
https://notesfrompoland.com/2024/06/17/warsaw-lgbt-parade-attended-by-government-ministers-for-first-time/
https://notesfrompoland.com/2024/07/09/bill-introducing-same-sex-civil-partnerships-in-poland-added-to-government-agenda/
https://www.ilga-europe.org/news/trans-woman-should-have-been-allowed-access-to-hormone-therapy-in-prison-says-european-court/
https://xtramagazine.com/power/politics/lgbtq2s-scapegoating-eastern-europe-canada-266137
https://www.hrw.org/news/2024/07/10/kazakhstan-should-reject-attempt-curtail-lgbt-peoples-rights
https://www.advocate.com/voices/erin-kilbride-human-rights-watch
https://www.oiieurope.org/oii-germany-oii-europe-joint-comment-german-family-court-decision/
https://www.oiieurope.org/wp-content/uploads/2024/07/oiide-oiieu-joint-statement_court_EN-12-06-24.pdf
https://www.hrw.org/news/2024/06/25/namibia-court-decriminalizes-consensual-same-sex-conduct
https://bureau.kz/en/news/kazakhstans-lawmakersroll/


V občianskom združení Saplinq neprestajne pracujeme na tom, aby aj Slovensko konečne vykročilo na ceste za rovnými právami správnym smerom. Cesta je ešte dlhá, no s vašou pomocou sa nám bude kráčať o niečo ľahšie. Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq, pretože spoločne dokážeme viac!