KVÍR VÝR ŠPECIÁL: Cleve Jones – When We Rise: My Life in the Movement
V memoároch When We Rise nám americký aktivista Cleve Jones priblíži svoj život v ľudskoprávnom hnutí za rovné práva pre LGBTI+ ľudí v USA – od skorých 70. rokov až po legalizáciu manželstiev pre všetkých v roku 2015.
Jones v tejto knihe opisuje to, ako mu ako mladému gejovi hnutie zachránilo život, ako sa dostal do San Francisca a ako stál uprostred mnohých prevratných udalostí LGBTI+ hnutia 70. a 80. rokov.
Spomína na vzácne stretnutia s osobnosťami ako Harvey Milk – prvý gej zvolený do zastupiteľstva San Francisca a obrovská politická osobnosť amerického LGBTI+ hnutia alebo Gilberta Bakera – tvorcu prvej dúhovej vlajky, ktorú odpremiéroval v bielej saténovej róbe na United Nations Plaza počas Gay Freedom Day Parade (predchodca dnešného sanfranciského Pride-u) v roku 1978. Jones taktiež spomína feministické aktivistky Del Martin a Phyllis Lyon – lesbický pár, ktorý bol jednou z jeho prvých aktivistických inšpirácií.
Okrem známych osobností v knihe stretávame aj Jonesových priateľov a mnohé lásky, niektoré tragické, ktoré za svojich viac ako 40 rokov v hnutí, strávených raz v San Franciscu, raz v Európe a opäť v San Franciscu, spoznal a miloval. Tieto príbehy potvrdzujú, že kvír láska je taká istá ako každá iná.
Epidémia AIDS a projekt NAMES
Jones sa nevyhýba ani tomu, aký dopad mala epidémia AIDS na neho ako HIV pozitívneho človeka, ale aj na celú LGBTI+ komunitu v San Franciscu. Toto prežité utrpenie a smrť ho nakoniec inšpirovalo k vytvoreniu projektu NAMES – obrovskej pokrývky zošitej z kusov látky o veľkosti hrobu.Na každom kúsku látky bolo napísané meno jedného človeka, ktorý podľahol AIDS. Prvé meno, ktoré na prikrývku prišil bolo meno jeho milenca Marvina.
Rozprávanie o AIDS bolo pre mňa náročné čítanie. Jones spomína, ako iba v roku 1985 zomrelo v San Franciscu asi tisíc ľudí, mnohí z nich boli práve jeho priatelia či milenci. Vždy, keď čítam o epidémii AIDS, láme mi srdce. Za všetkých tých ľudí, ktorí umierali kvôli úplnej ľahostajnosti vlády – tá mala za nimi stáť a pomôcť im, no nestalo sa tak. Celá generácia LGBTI+ seniorov je preč. Nebyť hrdinstva ľudí ako bol Dr. Conant a skupiny zdravotníčiek a zdravotníkov v Santa Rose, ktorým sa do rúk dostala efektívnejšia liečba HIV ako bolo AZT (Zidovudín – prvé liečivo používané na liečbu HIV), túto knihu by sme dnes snáď ani nečítali.
Ako tento memoár zhrnúť? Jones v poďakovaní opisuje účel svojej knihy takto: „Moja generácia mizne; chcem, aby generácie po nás vedeli, aké boli naše životy, za čo sme bojovali, čo sme stratili a čo sme vyhrali.“
Autorka: Zuzana Szabóová
Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq a aj vďaka vašej pomoci vás budeme naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi s LGBTI+ tematikou. Podporiť nás môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac.