Kultúra

Knižný klub Kvír Výr prináša tipy na jesenné čítanie

knižný klub kvír výr, tipy na jesenné čítanie

Ochladilo sa. Keď neprší, tak fúka – ideálny čas zabaliť sa pod deku a dať si k tomu niečo teplé. Na pitie aj na čítanie. Či si dáte kakao, čaj, alebo kávu, necháme na vás. S tipmi na dobrú kvír knihu radi pomôžeme.

Na Zemi sme na chvíľku nádherní – Ocean Vuong (odporúča: Mary)

Debutový román Oceana Vuonga je listom jeho mame. Píše ho, i keď jeho mama nevie čítať. Píše ho v angličtine, aj keď jeho mama je Vietnamka. Jeho list je snahou o spojenie, ktorá je odsúdená na zlyhanie.

Vuong píše o drsných a ťažkých veciach otvorene, no s poetickou ľahkosťou. Spomienky neromantizuje, ale vťahuje a vyzýva čitateľstvo konfrontovať svoje emócie a myšlienky. Pri čítaní sa v človeku prelínajú pocity a dojmy, ktoré je nemožné oddeliť, no napriek tomu je každý z nich svojrázny.

Tento román je jeden z tých, pri ktorom držíte v ruke ceruzku a farebné samolepky a najradšej by ste si označili každú druhú stranu – sú na nej frázy, vety, slovné spojenia štylizované spôsobom, ktorý oslovuje intímne a snaží sa ustlať si hlboko pod kožou.

Upozornenie: Kniha obsahuje citlivé témy, ktoré môžu byť pre niektoré čitateľstvo znepokojujúce, vrátane domáceho násilia, vojny, sexu, sexuálneho násilia (nie explicitne popísaného), drogovej závislosti, smrti a paliatívnej starostlivosti.

Holky mají rády holky – Hayley Kiyoko (odporúča: Dominika)

Pamätáte si videoklip Girls Like Girls od speváčky Hayley Kiyoko? Kniha Holky mají rády holky je, dá sa povedať, rozšírenou verziou tohto videoklipu. Román je inšpirovaný životom Kiyoko, ktorá sa počas strednej školy zaľúbila do svojej najlepšej kamarátky. Ako sama tvrdí, ak by počas svojho dospievania mala takúto knihu, pomohlo by jej to so sebaláskou a s uvedomením si, že aj ona je hodná lásky bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.

Holky mají rády holky je klasický young adult román. Zachytáva vzťah medzi Coley a Sonyou, ktorý začne len ako kamarátstvo, no postupne sa ich city začnú prehlbovať. Príbeh rozpráva primárne Coley, ktorá je ochotná čeliť svojim pocitom od začiatku. Možnosť nazrieť aj na Sonyine pocity, jej vnútorné konflikty a dôvod, prečo sa správala ku Coley tak odmietavo a miestami aj kruto, dostaneme až ku koncu knihy.

Kniha má prekvapivý záver, ktorému chýbalo pár strán. Predsa len strach z odmietnutia rodiny a kamarátstiev kvôli sexuálnej orientácií sa nezmení len tak, lusknutím prsta.

Slunce a hvězda – Rick Riordan, Mark Oshiro (odporúča: Zuzana)

Slunce a hvězda je príbeh zo sveta Percyho Jacksona a bohov Olympu, ktorý si vychutnajú najmä fanúšikovia a fanúšičky tejto série a jej knižných pokračovaní. V tomto románe sledujeme Nica di Angela, Hádovho syna, a jeho priateľa, syna Apolóna Willa Solacea, ako sa spolu vydávajú do hlbín Tartaru napraviť krivdu z čias vojny s Gaiou – uväznenie Titána Boba v Tartare.

Nicov a Willov celkom čerstvý vzťah Tartarus veľmi otestuje – odrazu sú obaja konfrontovaní vecami o tom druhom, ktoré im v bezpečí Tábora polokrvných ani neprídu na um. Nico prichádza na to, že jeho podsvetný pôvod môže byť tŕňom v oku jeho priateľa, zatiaľ čo Will sa snaží preniesť skrz svoje predsudky voči podsvetiu a zároveň prísť na to, ako sa vyrovnať s Nicovou tajnou, temnejšou stránkou.

Myslím si, že existuje mnoho kvír tínedžerstiev, ktorým knihy ako Slunce a hvězda prinášajú nádej, že ani v tých najtemnejších časoch nie sú sami, a pokiaľ ostanú verní sami sebe, na konci temnoty vždy nájdu to svoje svetielko, ktoré ich v živote povedie.

Zřídlo – Akwaeke Emezi (odporúča: Mary)

Milujem knihy písané z viacerých pohľadov. Také, kde je veľa rozprávačov a ja si nie som celkom istá, ktorej z postáv môžem veriť. Debutový román nigérijského autorstva Akwaeke Emezi (oni/ich) ma preto okamžite vtiahol a bol pre mňa v mnohých ohľadoch výzvou aj pozvaním.

Ako som spomenula, tento román má viacero rozprávačov, ktorí sa však nachádzajú v jednom tele. Pri čítaní som si opakovane kládla otázky ako „Kto je osobou? Je telo to, čo ohraničuje osobu? Sú hlasy duchmi, reprezentáciou neurodiverzity alebo psychickej choroby? Prijímam tento príbeh len ako fikciu, ktorej som pripravená veriť na stránkach knihy, alebo by som naozaj verila človeku, ktorý by mi povedal, že v ňom prebýva božstvo?“

Na väčšinu z týchto otázok nemám odpoveď, a predsa som presvedčená, že sa oplatí klásť si ich. V mnohom ma román nútil hľadať hranice vlastnej otvorenosti a musela som brzdiť svoju snahu všetko racionalizovať. Emezi píšu fascinujúcim a vťahujúcim spôsobom – ich debut odporúčam každému, kto si chce trochu rozšíriť kultúrne obzory a neobáva sa príbehu, ktorý v nich vyvolá možno aj nepríjemné (existenciálne) otázky či sebareflexie.

Emezi píšu o svojej identite hlbšie aj v ich neskoršej autobiografickej knihe Dear Senthuran, o ktorej sa možno dočítať v coming-out vydaní knižného klubu Kvír Výr.

Aby zahĺbenie sa do príbehu a prípadných reflexií neprišlo s nepríjemnými prekvapeniami, upozornenia k obsahu: sexuálny obsah, sexuálne násilie/znásilnenie, problémy s duševným zdravím, reštriktívne jedenie, sebapoškodzovanie, pokus o samovraždu (explicitne popísaný), homo/transnegativita.

Dom na azúrovom pobreží – TJ Klune (odporúča: Zuzana)

TJ Klune patrí medzi najpopulárnejšie LGBTI+ autorstvá súčasnosti a jeho knihy sa vždy zaoberajú kvír témami, ako aj témou neurodiverzity. Inak tomu nie je ani pri Dome na azúrovom pobreží.

V románe sledujeme Linusa Bakera, sociálneho pracovníka z Oddelenia starostlivosti o zázračnú mládež, ktorého povolajú, aby zhodnotil stav sirotinca na tajomnom ostrove Marsyas. V tomto sirotinci spolu s Linusom spoznávame šesť magických detí a ich opatrovníka Arthura Parnassa. Zároveň však sledujeme aj to, ako sa musí Linus popasovať so svojimi predsudkami, ktoré sa časom menia na niečo úplne iné.

Nebudem klamať, táto kniha ma niekoľkokrát skoro rozplakala. Nesie sa ňou jemnosť a porozumenie, snahy o spolupatričnosť. Rodina, ktorú nám Klune predostrel, si získala moje srdce svojou láskou voči sebe navzájom a rešpektu, ktorý k sebe majú, nech už sú akokoľvek rozdielni vo výzore, záujmoch, vo veciach, čo ich trápia. Na ničom nezáleží, iba na ich silnom pute. Vždy držia spolu.

Je to krásny obraz toho, že pokrvnú rodinu si síce nevyberáme, no môžeme si vybrať rodinu, na ktorej naozaj záleží. Táto téma môže rezonovať najmä medzi kvír mládežou, ktorá to s pokrvnou rodinou nemá vždy najjednoduchšie a je možno podobne osirelá ako deti v Dome. Pamätajme si však, že tí praví ľudia si nás vždy nájdu, tak ako aj my ich, a budú nás milovať bezpodmienečne takých, akí sme, nech sa deje čokoľvek.

Pripravili: Zuzana Szaboóvá, Dominika Hrabeková a Mary


Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq a aj vďaka vašej pomoci vás budeme naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi s LGBTI+ tematikou. V talóne ich máme ešte nespočetné množstvo a nevieme sa dočkať, kým vám ich predstavíme.

Podporiť nás môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac