Jedno spontánne rozhodnutie, jeden výnimočný umelecký počin! Ako vznikol nápad na kvír časopis Queer Quill
Tereza, nadšenkyňa umenia, sa v rámci projektu Kvírko rozhodla vytvoriť časopis Queer Quill, ktorý sa zameriava na kvír umenie na Slovensku. Súčasťou prvého čísla je poézia, próza, komiks, ale aj krásne grafiky.
Ako si sa dostala k projektu Kvírko, ktorý organizuje Saplinq, o. z.?
Ku Kvírku som sa dostala úplnou náhodou. Myslím, že som videla príspevok niekde na Instagrame, a povedala si, že by to mohla byť sranda. Veľmi som nad tým neuvažovala, keď som sa prihlasovala. Bolo to také spontánne rozhodnutie. Mojou hlavnou motiváciou zapojiť sa do projektu bolo spoznať nových ľudí, čo sa mi aj podarilo. Všetci a všetky sú úplne úžasní, milí a priateľskí ľudia.
Ako prebiehal projekt Kvírko? Čo si si z neho odniesla?
Celý projekt prebiehal (občas až) veľmi jednoducho. Nemusela som sa stresovať, že toho bude na mňa veľa alebo že nebudem niečomu rozumieť. Najväčšia výzva bol pohovor ešte pred oficiálnym prijatím do programu. Vtedy som naozaj ešte nevedela, čo mám od celého projektu očakávať. Nakoniec to bolo úplne v pohode. Jediným „problémom“ pri práci na mojom projekte bol fakt, že som občas nemala toľko času, koľko by som potrebovala. Z celého projektu si odnášam nové skúsenosti – či už o tom ako realizovať projekt, písať projektovú žiadosť, alebo ako sa vyhnúť vyhoreniu.
Čo ťa motivovalo k tvojmu projektu?
Poznám veľa kvír umelcov a umelkýň a aj ja sama rada tvorím. Chcela som, aby mali priestor ukázať svoju tvorbu. Časopis mi prišiel ako dobrý nápad, pretože narozdiel od výstavy alebo iného podujatia, je časopis niečo trvácnejšie, niečo, k čomu sa vie človek častejšie vracať. Časopis sa môže rozposlať, či už digitálne, alebo fyzicky, a dostane sa tak k viacerým ľuďom. Podľa môjho názoru treba umenie, hlavne to kvír, na Slovensku šíriť, lebo sa mu nedostáva dostatočný priestor.
Čo ťa priviedlo k umeniu?
Neviem, či je niečo konkrétne, čo ma priviedlo k umeniu. Od mala som rada čítala a vymýšľala si rôzne príbehy. Na základnej škole som začala chodiť do ZUŠ na výtvarnú a na hru na husliach, takže aj keď sa v mojej rodine umeniu nikto nevenuje (okrem môjho bratranca, ktorého poézia sa nachádza v časopise), tak som istým spôsobom s umením vyrástla.
Prečo si sa rozhodla pre názov Queer Quill? Čo to znamená?
Keď som začínala s časopisom, tak som nemala žiadne tušenie, aké meno mu dať. Vymýšľanie názvov je niečo, čo mi veľmi nejde. Tak som sa rozhodla inšpirovať názvami od Chat GPT, ktorý vymyslel dosť podobný názov, myslím že to bolo Rainbow Quill, a potom som to len trochu poupravila. V preklade Queer Quill znamená kvír pero, tak sa mi to zdalo také tématické a príznačné.
Čoho sa týka tvoj časopis?
Cieľom časopisu je dať priestor začínajúcemu umelectvu, aby malo možnosť predstaviť svoju tvorbu väčšiemu publiku či ľuďom, ktorí by sa o nich nemali ako inak dozvedieť. V časopise sa nachádza veľa poézie, ilustrácií, ale aj poviedka, komiks alebo recenzia na film “All of us strangers” . Som rada, že som aspoň pre svoje potreby našla dieru na trhu, ktorú sa mi podarilo vyplniť.
Koľko ľudí sa podieľalo na časopise?
Na projekte sa podielalo niekoľko ľudí. Chcela som mať široký záber umelectva, čo sa mi aj podarilo. Spolupracovala som s desiatimi umelcami a umelkynami z rôznych odvetví ako grafičky, umelci, spisovateľky či žurnalisti.
Ak by si mohla nášmu čitateľstvu niečo odkázať (týkajúce sa projektu), čo by to bolo?
Nech si určite prečítajú Queer Quill. A ak máte nápad na svoj vlastný projekt, tak určite choďte do toho. Pretože vás to naučí veľa vecí a navyše z toho budete mať zábavný a krásny výsledok, na ktorý budete môcť spomínať ešte dlho. A tie zážitky, ktoré si pri vytváraní urobíte, a ľudia, s ktorými sa stretnete, vám navždy zostanú v srdci.
Autorstvo: Laura Gerényiová
Projekt Kvírko je podporený z programu Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou.