Šesť poľských miest, ktoré sa uchádzali o grantovú podporu Európskej únie v rámci programu partnerských miest, vyjde naprázdno. Dôvodom pre zamietnutie dotácie je ich prístup k LGBTI+ ľuďom. Mestá, ktoré požiadali o podporu, totiž vytvorili tzv. „zóny bez LGBT+“ alebo prijali predpisy týkajúce sa „rodinného práva“.
Komisárka EÚ pre rovnosť Helena Dalli na svojom účte na Twitteri rozhodnutie odôvodnila tým, že „členské štáty EÚ a ich štátne orgány musia rešpektovať hodnoty únie a základné ľudské práva“. Žiadosti šiestich poľských miest zamietli pretože nespĺňajú podmienku „rovnakého prístupu a nediskriminácie“, ktorá je pre program kľúčová. Ktorých miest sa rozhodnutie týka, nie je úplne jasné.
Program partnerských miest je súčasťou projektu Európa pre občanov a občianky a jeho cieľom je stimulovať diskusiu a občiansku účasť na politikách EÚ. Medzi 127 vybranými projektami v celkovej hodnote 2,3 milióna EUR je aj osem poľských príjemcov, tie však nevytvorili diskriminačné zóny.
Zóny bez LGBT+
V roku 2019 vyhlásilo 80 poľských miest a obcí, že sú „zónami bez LGBT+ ideológie“. Dnes ich je takmer 100 a žije v nich približne tretina obyvateľov Poľska. Podporu týmto rozhodnutiam vyjadrili mnohí miestni politici a političky z vládnucej strany Právo a spravodlivosť.
Európsky parlament tento krok odsúdil a zároveň vyzval na intenzívnejšiu kontrolu využívania finančných prostriedkov EÚ v krajine. Vo februári tohto roka zároveň mestská rada francúzskeho mesta Saint-Jean-de-Braye oznámila, že z dôvodu nálad namierených proti LGBTI+ ľuďom prerušujú „oficiálne styky“ so svojím partnerským mestom Tuchów.
Odôvodnenie mestskej rady hovorí jasne: „Ľudské práva sa vzťahujú na každú ľudskú bytosť bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.“
___
Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.
PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!