Teplá story

Dúfam, že môj projekt prinesie väčšie pochopenie a prijatie kvír ľudí, popisuje tvorca Teplého základu

Teplý základ Kvírko Saplinq LGBTI+

Oliver, mladý aktivista, sa dostal do programu Kvírko úplnou náhodou – cez Instagram. Vďaka Kvírku pripravil edukatívny projekt Teplý základ, ktorý nám viac priblíži otázky rodu, LGBTI+ komunity a jej histórie.

Ako si sa dostal k projektu Kvírko?

K projektu Kvírko som sa dostal úplnou náhodou. Saplinq som nesledoval na sociálnych sieťach, ale raz mi vybehol príspevok vyzývajúci k prihláseniu sa do projektu. Zaujalo ma to, prečítal si o ňom niečo a prihlásil sa. Mal som následne hovor, kde sme sa predstavili. Skúsil som šťastie a oplatilo sa mi to. Som za túto príležitosť naozaj vďačný.

Ako prebiehal projekt Kvírko? Čo si si z neho odniesol?

Projekt Kvírko začal niekoľkými osobnými víkendovkami. Počas nich sme sa naučili veľa o SMART cieľoch, ako si naplánovať náš osobný projekt, ale aj čo to o kvír komunite a jej histórii či feminizme. Príprava prebiehala nielen na víkendovkách, ale aj počas online alebo osobných mentoringov.
Z projektu som si odniesol balíček vedomostí týkajúcich sa rôznych oblastí. Nadviazal som tam niekoľko kontaktov a musím sa priznať, že doteraz som sa nikde toľko nenaučil o témach, ktoré ma zaujímajú, ako práve tu. Nepriamo som sa vedel dostať aj k iným organizáciám, ktoré ma dlhodobo zaujímali, alebo som sa začal pozerať aj na politické dianie v našej krajine.

Čo ťa motivovalo k tvojmu osobnému projektu? Čo bola tvoja inšpirácia?

Pri výbere môjho projektu zavážilo niekoľko vecí, ktoré na seba krásne nadviazali. Do projektu som nešiel s priamou víziou, ale poznám svoje silné stránky – komunikačné a prezentačné schopnosti. Keď som sa pozrel na to, čo mi ide, tak som si zvolil ako tému projektu workshop. Veril som si, že by som niečo takéto zvládol, že by som dokázal niekoho niečo viac o kvír komunite naučiť. Ďalšou motiváciou bol fakt, že v okolí Popradu (kde študujem) nie je veľa príležitostí pre ľudí vzdelávať sa v tejto téme. Málo ľudí má aspoň základné informácie o LGBTI+ ľuďoch. Tak som sa rozhodol pre môj workshop.

Tvoj projekt sa volá Teplý základ. Prečo práve tento názov, aký to má význam?

Vyberanie názvu môjho projektu bolo náročné. Nevedel som sa rozhodnúť medzi názvom Teplý súčin alebo Teplý základ. Teplý súčin by to bol preto, lebo každým workshopom by sa znásobil počet ľudí, ktorí by mali aspoň tie základné informácie o LGBTI+ ľuďoch. Ale viem, že málokomu by hneď na prvý šup došlo, prečo tento názov. Radšej som teda zvolil názov Teplý základ, t. j. základné informácie o kvír ľuďoch.

Kvírko Teplý základ Saplinq LGBTI+

Aký efekt má podľa teba tvoj projekt na komunitu, v ktorej žiješ?

Dúfam, že môj projekt vnesie väčšie pochopenie a prijatie kvír ľudí v miestach, kde žijem. Aby sme vedeli spolunažívať a v našich vzťahoch dominovala otvorenosť a chápavosť. Možno je to len moja idealistická predstava, ale dúfam, že to bude mať pozitívny efekt na komunitu, v ktorej žijem.

Ako prebiehal tvoj projekt? Ako si ho má naše čitateľstvo predstaviť?

Môj projekt som rozdelil na dve časti. Prvá je prezentácia a potom diskusia. V prezentácii som sa venoval témam ako napr. rozdiel medzi pohlavím a rodom a ich špecifiká, čo znamenajú písmená v LGBTI skratke, aké sú základné vlajky alebo aká je história kvír hnutia. Diskusia bola ako druhá časť. Aby sa každý dostal k slovu, tak som si doniesol malú dúhovú kačičku, kde rozpráva ten, kto ju má v ruke. Podľa mňa to bola zábava. Jediná vec, ktorá sa mi nevydarila podľa predstáv, bol priestor. Pôvodné priestory v škole mi nevyšli a v Poprade som sa nevedel tak ľahko dostať k nejakému priestoru. Nakoniec mi vyšla v ústrety Prizma v Košiciach, v ktorej sa workshop odohral. Dúfam, že workshop budem môcť zopakovať budúci rok v škole alebo na inom mieste v Poprade.

Ak by si mohol niečo nášmu čitateľstvu predať v rámci tvojho projektu, čo by to bolo?

Ak by som mal niečo odkázať čitateľstvu, tak jednu vetu, ktorú som zachytil pri sledovaní rozhovorov na RTVS. Boli to rozhovory ohľadom kvír komunity a ich rodinných príslušníkov. Bola tam jedna pani, ktorá povedala jednu krátku a krásnu vetu. Všetci sme homo. Všetci sme homo sapiens sapiens, preto by sme sa nemali navzájom odsudzovať. Mali by sme sa tešiť z našich odlišností, nie sa pre ne nenávidieť.

Autorstvo: Laura Gerényiová

Projekt Kvírko je podporený z programu Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou.