Viditeľnosť „neviditeľnej orientácie“. Dokážu nám seriály prerozprávať príbehy asexuálnych ľudí?
Sex a romantické zápletky sú hybnou silou väčšiny seriálov. Aj keď je dej primárne o inom, na jeho pozadí to zvykne iskriť. Iskry vedú ku kávičke, káva k romantickej večeri a z reštaurácie rovno do spálne. Romantika ide ruka v ruke so sexom, pretože sex predáva. Čo však asexuáli a asexuálky? Nájdu svoje životy na televíznych obrazovkách alebo je asexualita právom považovaná za „neviditeľnú orientáciu“?
História asexuálnej komunity má len niečo viac ako 20 rokov. Za jej zrodom v online priestore stojí aktivista David Jay. V roku 2001 vytvoril The Asexuality Visibility and Education Network (AVEN) – webstránku, ktorej cieľom je vzdelávať o asexualite, zviditeľniť ju a poskytnúť ľuďom miesto, kde môžu zdieľať svoje skúsenosti a príbehy.
Spolu s rozvíjajúcim sa povedomím o asexualite prišli aj prvé pokusy o jej reprezentáciu v seriáloch. V tomto článku si najprv posvietime na priekopníkov a priekopníčky medzi asexuálnymi postavami a v závere vám ponúkneme prehľad súčasných seriálov, ktoré sa rozhodli túto „neviditeľnú orientáciu“ zviditeľniť.
Neslávny začiatok vo večernej talkshow
Za prvého televízneho asexuála považujeme Sebastiana, samozvanú asexuálnu ikonu. Ako svoje alter ego ho v roku 2003 vytvoril komik a moderátor The Late Late Show Craig Kilborn. V kratučkých anekdotách si robil srandu predovšetkým na účet vlastného nezáujmu o sex. Hoci niektoré vtipy pôsobia priam urážlivo, na AVEN fórach alebo v komentároch na YouTube sa na nich asexuálni ľudia dokážu zasmiať. Ich nevhodnosť pramenila skôr z vtedajšej neznalosti ako zo snahy ublížiť.
Shortland Street
Prvú skutočne zvládnutú asexuálnu postavu nám predstavila novozélandská telenovela Shortland Street v roku 2007. Cesta nemocničného recepčného Geralda Tippetta ku coming-outu pôsobí veľmi úprimne a mnohým kvír ľuďom povedome – informácie si vyhľadáva na googli. Shortland Street sa vysiela nepretržite už od roku 1992 a má viac ako 7500 dielov. Zostrihanú Geraldovu dejovú líniu (plnú zvratov ako sa na správnu telenovelu patrí) si môžete pozrieť na YouTube.
Dr. House
V roku 2012 Dr. House v jednej z epizód vyliečil asexualitu. Keď sa dozvie, že pacientka jeho kolegu Wilsona je asexuálka a dokonca vo vzťahu s iným asexuálom, staví sa s ním, že za ich nezáujmom o sex je určite iný dôvod. Nanešťastie, stávku vyhrá. Vysvitne, že žena svoju asexualitu len predstiera, aby si udržala vzťah. Jej partnerovi House diagnostikuje nádor na mozgu, ktorý priamo ovplyvňuje jeho chuť na sex.
Asexuálni ľudia majú na Housa ťažké srdce. V tom čase bola asexualita v spoločnosti stále pripisovaná zdravotným problémom. Dr. House potvrdil mýtus, ktorý bol už beztak brzdou prijatia ich identity.
Sirens
Z nemocničného prostredia je aj komediálny seriál Sirens (2014-2015), v ktorom účinkuje asexuálna záchranárka Valentina Dunacci. Seriál síce po dvoch sériách zrušili, ale aj za ten krátky čas sa jeho tvorcovstvu podarilo doposiaľ nepodarené — humorné podanie, ktoré neubližuje. Pod paľbou vtipov bol totiž Valentinin kolega, ktorý jej asexualitu neustále spochybňoval a odmietal prijať.
Hra o tróny
V roku 2014 seriál Hra o tróny potvrdil, že eunuch Lord Varys je asexuál. „Keď vidím, čo túžba robí s ľuďmi, čo urobila tejto krajine, som veľmi rád, že toho nie som súčasťou,“ povedal v diskusii s Oberynom Martellom. Tvorcovstvo seriálu si dalo záležať, aby jeho asexualita nebola pripísaná tomu, že je eunuch. V rámci svojho coming-outu jasne povie, že rovnaké pocity mal už pred kastráciou. Navyše, ostatní eunuchovia v seriáli sú sexuálne aktívni.
Seriál Hra o tróny je jedným z najsledovanejších seriálov doby, čo robí z Lorda Varysa jedného z najmainstreamovejších asexuálov súčasnosti.
BoJack Horseman
Na pomyselnom piedestáli asexuálnej reprezentácie stojí Todd Chavez z animovaného seriálu BoJack Horseman (2014-2020). Táto komédia určená pre dospelé diváctvo si získala chválu pre skvelé zobrazenie tém ako mentálne zdravie, sexualita, závislosť, rasizmus, sexizmu a vysporadúvanie sa s traumou. Od coming-outu až po randenie, Toddovému bádaniu po identite a nuansom asexuálnej orientácie sa do hĺbky venuje nespočetné množstvo epizód.
„Toľko ľudí ku mne prichádza a vravia mi: ‚Nevedel som, kto som. Dal si mi komunitu, o ktorej som ani nevedel, že existuje‘. Je to priam srdcervúce, no zároveň tak krásne. Myslím si, že je úžasné mať v televízii postavu – najmä v takej silnej šou ako BoJack – reprezentujúcu komunitu, ktorá by mala byť tiež zastúpená,“ povedal pre magazín GayTimes herec Aaron Paul, ktorý nadaboval Todda.
Ďalší, ďalšie a premárnené šance
Asexuálneho upíra Raphaela Santiaga môžeme vidieť v seriáli Shadowhunters. Coming-out asexuálnej superhrdinky Esperanzy „Spooner“ Cruz zas v poslednej sérii Legiend zajtrajška. Orlo z komediálnej drámy o Kataríne Veľkej je tiež asexuál.
V seriáli Everything’s Gonna Be Okay je téma asexuality spracovaná v spojení s autizmom. Seriál nespadol do škodlivého stereotypu, že ľudia na autistickom spektre sú čo sa sexuality a emócií týka iní, že o ne nemajú záujem.
Koncom minulého roka sa k postavám animovaného seriálu pre dospelých Big Mouth pripojil asexuálny tínedžer Elijah. Jeho coming-outu a identite sa venuje celá epizóda.
Ako s každou skupinou z LGBTI+ spektra, aj zobrazovanie asexuality v seriáloch je plné reprezentácie, ktorú možno odčítať len nepriamo. Takto si komunita za svojich zobrala napríklad Sheldona Coopera z Teórie veľkého tresku či Sherlocka Holmesa.
Šancu na hlavnú asexuálnu postavu premárnil autorský tím seriálu Riverdale. Hlavná postava — Jughead Jones je v komiksoch, ktoré sú jeho predlohou, asexuál. Do seriálového prevedenia sa jeho komiksová orientácia, bohužiaľ, nedostala.
Súčasné seriály pre tínedžerstvo
„Nikdy nechcem mať sex. S nikým. Myslíte si, že som pokazená?“ pochybuje o sebe študentka Florence v seriáli Sex Education. „Sex nás nerobí kompletnými. Tak ako by si mohla byť pokazená?“ uisťuje ju psychologička.
Okrem toho, asexualita sa pomaly dostáva do pozornosti aj v ďalších seriáloch určených pre dospievajúcu mládež.
Greta z americkej dramédie Genera+ion je asexuálna lesba. Asexualite sa venujú aj v seriáli Highbreak High prostredníctvom Douglasa “Ca$ha” Piggotta. Minulého roku mal na Netflixe premiéru sci-fi seriál The Imperfects, v ktorom je študentka genetiky Abbi Singh, jedna z troch hlavných postáv, asexuálka.
Alice Oseman, autorka komiksov Heartstopper, v tweete oznámila, že Isaac Henderson je asexuál a aromantik. Naznačila, že viac o ňom si budeme môcť pozrieť v druhej sérii. Máme sa načo tešiť! Zdá sa, že asexualite svitá na lepšie časy.
Text: Petra Kmecová
Zdroj titulného obrázka: Netflix