Akú knihu si so sebou zbaliť na dovolenku? Kvír Výr vám prináša tipy na oddychové letné čítanie
Po edukatívnom PRIDE mesiaci, počas ktorého sme vám priniesli knihy venujúce sa histórii LGBTI+ hnutia, sme tentokrát zvolili oddychovejšiu tému. Leto je v plnom prúde a s ním aj dovolenková sezóna. Šieste vydanie knižného klubu Kvír Výr sme sa preto rozhodli venovať letnému čítaniu.
Hľadáte nenáročnú, oddychovú knihu, ktorú si so sebou zbalíte na dovolenku? V tom prípade zbystrite pozornosť!
Peťa siahla po knihe, ktorá rozpovedá príbeh magického priateľstva dvoch dospievajúcich chlapcov.
Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru – Benjamin Alire Sáenz
„Všetkým chlapcom, ktorí sa museli naučiť hrať podľa iných pravidiel,“ venoval Sáenz tento román o dospievaní a objavovaní seba samého.
Príbeh o magickom priateľstve dvoch 15-ročných mexických Američanov je zasadený do roku 1987 do mesta El Paso v Texase a začína sa na miestnom kúpalisku. Prerozpráva nám ho Aristoteles – Ari, ako ho všetci volajú – utiahnutý chlapec, samotár z rodiny, v ktorej sa o dôležitých veciach nerozpráva. Vo vnútri ho máta množstvo nezodpovedaných otázok o živote, o identite či o bratovi vo väzení. Dante je úplne iný – je zhovorčivý a sebaistý, zbožňuje umenie a poéziu. Nečakane, práve on prinesie do Ariho života odpovede na niektoré z nich. Čo začalo kamarátskymi lekciami plávania sa rýchlo rozvinulo do…
Kniha sa v podstate číta sama, hoci nemá klasický dej. Stránky neotáča napínavá zápletka, no zaujímavé myšlienky, úvahy či postrehy, ktoré prinútia čitateľstvo zamyslieť sa nad zjavne „normálnymi“ vecami. Skrz Ariho a Danteho dialógy otvára Sáenz otázky etnickej identity, maskulinity a sexuality, ako aj otázky rodinnej dynamiky, priateľstiev či pocitu osamelosti.
Román získal v roku 2013 literárnu cenu Lambda a cenu Stonewall Book Award za LGBTI+ literatúru pre deti a mládež.
Paťa dnes odporúča dve knihy. Prvá je o slávnej herečke a jej zaujímavom životnom príbehu, ktorý je plný dejových zvratov a napätia. Druhá je z pera amerického nebinárneho kvír autorstva a v kníhkupectvách ju nájdete už aj v českom preklade.
Sedem manželov Evelyn Hugovej – Taylor Jenkins Reid
Román Sedem manželov Evelyn Hugovej mi odporučila nápomocná kníhkupkyňa na základe otázky, či pozná knihu s lesbickou zápletkou a aspoň relatívne pozitívnym koncom. Nie veľmi obšírny zoznam požiadaviek na knihu, uznávam. Napriek tomu som dostala do rúk presne to, čo som v danom momente potrebovala. Knihu od Taylor Jenkins Reid som zhltla na posedenie.
Fiktívny historický príbeh sa zameriava na slávnu hollywoodsku herečku Evelyn Hugo, ktorá sa po rokoch verejného mlčania rozhodne vyrozprávať celý svoj životný príbeh novinárke Monique Grant. Evelyn sa v knihe odhaľuje ako komplexná postava s bohatými vrstvami osobnosti a tajomstiev.
Je to kniha, ktorá ma šikovnosťou autorkinho pera uspokojivo presvedčila, že je možné mať za život sedem manželov. Čo mi, popravde, pri prečítaní názvu knihy znelo ako mierny prestrel a pochybovala som o tom, že príbeh na mňa bude pôsobiť uveriteľne.
V tomto vzrušujúcom príbehu plnom prekvapení, zvratov a napätia však vôbec nejde o tých sedem manželov! Kniha sa čítala úžasne ľahko a je podľa mňa ideálnym letným čítaním.
Červená, bílá a královsky modrá – Casey McQuiston
Červená, bílá a královsky modrá je kniha, na ktorú narazíte v sekcii young adult, určite však poteší aj „starších dospelých“, ktorí majú chuť na ľahkú literatúru v lete pri vode. Je to príjemný a zábavný romantický román, ktorý kombinuje politiku, lásku a dobrodružstvo.
Príbeh sa sústreďuje na Alexa, syna americkej prezidentky, a Henryho, britského princa. Ich vzťah je zo začiatku pomerne nepriateľský, panujú medzi nimi rozpory a napätie. Keď sa nešťastnou náhodou stane tento ich vzťah verejným, je Alex a Henry dostanú úlohu zlepšiť si vzájomné vzťahy pre politické dôvody. Postupom času však ich falošné priateľstvo prerastie vo vášnivú lásku.
Kniha od autorstva Casey McQuiston je plná vtipných dialógov, príťažlivých postáv a nechýba ani chémia medzi hlavnými hrdinami. Už v auguste sa dočkáme aj jej filmového spracovania, ktoré uvedie streamovacia služba Amazon Prime Video.
Maňu odporúča autobiografiu oceňovanej americkej šéfkuchárky, po prečítaní ktorej budete mať chuť zbaliť sa a odísť žiť do lesa.
Fieldwork: A Forager’s Memoir – Iliana Regan
Regan sa dostala do povedomia svojou debutovou autobiografiou Burn The Place: A Memoir, ktorá bola v roku 2019 nominovaná na prestížne ocenenie National Book Award. Venuje sa v nej detstvu, dospievaniu a začiatkom budovania kariéry viacnásobnej michelinskej šéfkuchárky.
Fieldwork – druhá časť autobiografie, ktorá vyšla tento rok – približuje život Regan po tom, čo sa rozhodla so svojou manželkou Annou presťahovať do michiganských lesov, kde spoločne hostia návštevy v horskej chate Mikweed Inn. Okrem toho sa vracia aj do minulosti, do hĺbky sa zaoberá rodinnými vzťahmi, závislosťou, prežívaním svojej rodovej identity a sexuality, ale aj odlesňovaním a udržateľným spôsobom života (či už v kontexte ekológie alebo duševného zdravia).
Štýl písania je bolestivo úprimný. Autorka bez váhania odkrýva svoje najzraniteľnejšie miesta a celý príbeh prepája s kuchyňou, prípravou jedla, zberom surovín aj životom v súlade s prírodou – hlavne s lesom, ktorý vždy bol a navždy bude jej neoddeliteľnou súčasťou.
Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac/ a aj vďaka vašej pomoci vás budeme naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi s LGBTI+ tematikou. V talóne ich máme ešte nespočetné množstvo a nevieme sa dočkať, kým vám ich predstavíme.