Niekoľkodňové demonštrácie a boj za LGBTI+ práva: Stonewallské nepokoje sú významným momentom v kvír histórii
Stonewallské nepokoje neboli prvým protestom proti diskriminácii LGBTI+ ľudí, do kvír histórie sa však zapísali ako veľmi významná udalosť. Dnes, 28. júna 2022, si pripomíname 53. výročie tejto vzbury, ktorá viedla k sérii demonštrácií a otvorila dvere ďalšiemu boju za práva kvír ľudí v USA.
Pred Stonewallom
Organizácie a hnutia, ktoré bojovali za práva LGBTI+ ľudí, existovali v USA už roky pred udalosťami, ktoré dnes poznáme pod názvom Stonewallské nepokoje. Prvou z nich bola Society for Human Rights, ktorú v Chicagu v roku 1924 založil nemecký imigrant Henry Gerber. O rok neskôr však bol donútený svoje hnutie rozpustiť. V Spojených štátoch však postupne začali vznikať aj ďalšie skupiny a ľudia z LGBTI+ komunity sa začali pomaly, ale isto aktivizovať.
V období 50. a 60. rokov 20. storočia bola homosexualita stále kriminalizovaná, rovnako ako obliekanie sa do oblečenia typického pre opačné pohlavie a ďalšie prejavy rodovej nekonformity. Kvír ľudia čelili diskriminácii zo strany štátu a polície, boli vyhadzovaní z práce či univerzít, zatýkaní alebo zatváraní do psychiatrických liečební. Viacerí zo strachu o svoju bezpečnosť žili dvojitý život.
Ako sa však hnutie za LGBTI+ práva rozširovalo, aj kvír ľudia sa vo svojom boji o slobodu a spravodlivosť stávali čoraz odvážnejšími. Miesta, ktoré im poskytovali útočisko, boli práve gej bary. Tam sa mohla teplá komunita stretávať a relatívne slobodne prejavovať svoju identitu. To aj napriek tomu, že majitelia týchto podnikov boli členmi LGBTI+ komunity len zriedka.
New York, gej bary a policajné razie
Gej bary sa teda v 60. rokoch stali miestom, kde kvír komunita našla aký-taký bezpečný priestor. Podniky, o ktorých sa vedelo alebo boli podozrivé z obsluhovania členov LGBTI+ komunity, sa však nevyhli cieleným policajným raziám. Jedným z takýchto podnikov bol aj Stonewall Inn v New Yorku, v susedstve Greenwich Village v Manhattane.
Tento bar, ako aj mnoho podobných, bol v tom čase vlastnený mafiou. Nepotreboval licenciu na predaj alkoholu, keďže išlo o typ podniku, kde si návštevníci mohli doniesť vlastný alkohol. Stretávali sa tu najmä ľudia, ktorí boli aj v rámci LGBTI+ komunity prehliadaní a nerešpektovaní. Išlo hlavne o transrodové osoby, feminínnych gejov, butch lesby, pracovníkov v sex biznise, ľudí bez domova či drag queens.
To, že gej bary vlastnila mafia, však malo za následok aj napríklad to, že podniky ako Stonewall nespĺňali bezpečnostné predpisy, keďže ich nemal kto odkontrolovať. Baru Stonewall Inn napríklad chýbal únikový východ, hygienické podmienky boli nedostatočné a dochádzalo aj k vydieraniu bohatých klientov. Napriek tomu sa však tento podnik stal populárnym. Jeho klientela, ako drag queens či transrodoví ľudia, sa tu stretávali s lepším zaobchádzaním než v iných gej baroch.
Stonewallské nepokoje
Razia, ktorej následkom boli známe demonštrácie, nebola pre Stonewall Inn ani zďaleka jedinou. Korupcia fungovala aj v rámci polície a tak sa stávalo, že bary vlastnené mafiou boli na policajné razie dopredu upozornené.
To však nebol prípad Stonewallských nepokojov. Policajná razia majiteľov aj návštevníkov a návštevníčky baru prekvapila nadránom 28. júna 1969. Polícia kontrolovala a identifikovala osoby, ktoré boli „prezlečené za opačné pohlavie“. Dokopy bolo zatknutých 13 ľudí.
Situácia sa vymkla spod kontroly, keď sa polícia snažila s použitím násilia zatknúť jednu zo zákazníčok. Pravdepodobne išlo o butch lesbu Stormé DeLarverie. Ona sama to potvrdila a identifikovali ju aj viacerí očití svedkovia. Niektoré zdroje to však považujú za sporné. Nie je úplne jasné, či to bola naozaj ona, ktorá ako prvá začala podnecovať dav v komu, aby „niečo urobili“. To bol moment, ktorý začal vzburu, ku ktorej sa pridali aj ľudia z okolia.
Členovia a členky diskriminovanej komunity, ktorí už mali dosť neľudského zaobchádzania, začali po príslušníkoch polície hádzať dlažobné kamene, fľaše či iné predmety. V určitom momente sa polícia spolu s niekoľkými zatknutými osobami zabarikádovala v podniku. Objavil sa aj pokus bar podpáliť.
Medzi významné osoby Stonewallských nepokojov patrí aj transrodová žena a aktivistka za LGBTI+ práva Marsha P. Johnson. Niektoré zdroje uvádzajú práve ju ako osobu, ktorá podnietila vzburu, ona sama to však poprela. Podľa vlastných slov nebola v momente začatia vzbury v podniku prítomná a tak sa pridala až o niečo neskôr.
Od vzbury k oslavám hrdosti
Dokopy sa násilných protestov zúčastnilo okolo 2000 ľudí a rozpútala sa vlna niekoľkodňových demonštrácií v uliciach. Stonewallské nepokoje sa tak stali významným momentom v boji za práva LGBTI+ ľudí a viedli k vzniku viacerých organizácií, ako napríklad Gay Liberation Front, Human Rights Campaign alebo GLAAD (Gay and Lesbian Alliance Against Defamation).
Pri príležitosti prvého výročia protestov sa na ich mieste konal prvý Pride sprievod v USA, známy aj pod názvom Christopher Street Liberation Day. Zúčastnili sa ho tisíce ľudí a jeho oficiálnym sloganom bola veta „Say it loud, gay is proud!“
Text: Alex Michelčík
Titulná foto: Larry Morris/The New York Times