Tipy na LGBTI+ podujatia

Dúhová Banská Bystrica: Sobotný PRIDE BB priblížil Milan Zvada z Inokraja

Čo priniesol rok 2021 kvír komunite v Banskej Bystrici? Aj o tom sme sa rozprávali s jedným z hlavných organizátorov PRIDE BB. Milan Zvada prezradil, čo plánuje banskobystrické dúhové združenie Inokraj na najbližšie mesiace a najmä, ako bude vyzerať tamojší dúhový festival, ktorý bude už v sobotu 26. júna

Ako sa mala banskobystrická kvír komunita počas tejto dlhej a náročnej covidovej pauzy?

Ťažko sa vyjadrovať za celú komunitu, sú kvír ľudia, ktorí sa jej súčasťou necítia byť, ba dokonca „hejtujú“ PRIDE. Ale myslím si, že fyzický návrat na miesta živých stretnutí, rozhovorov a kultúrnych podujatí je pre nás všetkých ozdravujúci…

Čo priniesol združeniu Inokraj tento rok?

Čo sa týka misie a tém, ktorým sa venuje, v podstate nič nové – spoločenské rozdiely sa prehlbujú, diskusia o právach LGBTI+ ľudí je polarizovaná, sledujeme vývoj v Maďarsku, Poľsku a inde. V legislatívnej rovine sa na Slovensku nič nezmenilo, na pozadí boja proti fiktívnej „gender ideológii“ navyše rezonuje téma sexuálnych a reprodukčných práv žien. Inokraj je v tomto zmysle skôr vyslovením túžby po živote v krajine, v ktorej vládne rovnosť a sociálna spravodlivosť, než dobrovoľníckou skupinou ľudí, ktorí vyvíjajú nejaké pravidelné aktivity.

Ovplyvnil vás posledný rok v pozitívnom slova zmysle alebo ho vnímate negatívne?

Oboje. Sociálnu evolúciu je nevyhnutné vnímať v kontexte dobrého aj zlého. Slovami Williama Blakea: „Rozrezaný červ odpúšťa pluhu.“ Vždy musíme niečo zo seba vydať alebo sa obetovať. Nie však v trpiteľskom zmysle, ale v zmysle každodennej starostlivosti o seba aj o druhých, o spoločnosť. Keď sme počas lockdownu nemohli robiť to, čo zvyčajne, na každého to dopadlo inak. Mohli by sme pomenovať trendy a diagnózy tejto spoločnosti v „(post)pandemickej“ situácii, ale na to sú sociológovia, vedci a pod.

Dôležité v tejto „horúcej“ dobe je pripraviť sa na to, že vývoj je nezastaviteľný. Jeho smerovanie a ďalšie dopady sú otázne, pričom zároveň závisia od každého z nás. K otázkam vzťahu globálneho a lokálneho diania v súčasnej spletitej dobe sa veľmi vecne a zaujímavo vyjadruje sociálny antropológ T. H. Eriksen. Slovenský preklad jeho knihy vyšiel nedávno vo vydavateľstve Literárna bašta pod titulom „Doba horúca: Antropológia v horizonte zrýchlených zmien“. Odporúčam!

PRIDE BB

Čo máte naplánované na rok 2021, ak všetko pôjde hladko?

Určite je to #PRIDE #BB, v lete nejaké pikniky a stretnutia, uvidíme ako to pôjde s klubovým životom. Ako Inokraj sa budeme snažiť reagovať na spoločenské témy aspoň virtuálne a organizovaním menších kultúrnych podujatí v spolupráci s kultúrnym centrom Záhrada (živá knižnica, filmový festival, diskusie a pod.). 

Priblíž nám, prosím, čo môžeme tento rok očakávať na PRIDE BB a kedy sa tam máme dostaviť?

Aj tento rok plánujeme prechod mestom, a to 26. júna v sobotu. Stretávame sa o 13:00 na Huštáku, na začiatku pešej zóny na Dolnej ulici 62. Následne prejdeme na Námestie SNP smerom do Záhrady, kde bude pokračovať program príhovormi o 13:30. O 14:00 budú na pódiu diskutovať rodičia LGBTI+ detí o téme domova, výchovy a spoločnosti, v ktorej žijeme. Do programu sme zaradili aj prednášku o koncepte rodu z telesného a konceptuálneho hľadiska. Vnímame, že je dôležité viesť širšiu debatu o (ľudskom) rode a jeho variáciách. Aj preto sme ako podtitul štvrtého ročníka #PRIDE #BB zvolili slovo „Transcendence“.

V spolupráci s Amnesty International Slovakia organizujeme Živú knižnicu, návštevníci sa budú môcť stretnúť s tromi inšpiratívnymi ľuďmi a ich príbehmi. O angažovanú časť programu sa postarajú hviezdy slam poetry scény (Slam poetry SK), o zábavu drag queens Action Sisters či mladé spevácke talenty. Program od 17:00 do 22:00 uzavrieme hudobnou časťou v podaní DJs Alex Shelest, Follow Groover a headlinera MC Erika.

Program PRIDE BB

V čom je podľa teba najväčší rozdiel medzi LGBTI+ komunitou v Banskej Bystrici v porovnaní s väčšími mestami?

Neviem na túto otázku odpovedať. Asi by moja odpoveď obsahovala mnoho stereotypov a domnienok o tom, aký je život ľudí inde na Slovensku. Navyše je to ťažko posúdiť, za posledný rok som cestoval a stretával sa s „inými“ ľuďmi len minimálne. 

Cítiš za posledné roky zmenu vo vnímaní LGBTI+ komunity v Banskej Bystrici?

Neviem to celkom posúdiť, ale čo vnímam pri komunitnej práci s mladými ľuďmi na základných a stredných školách v rámci formátu Živej knižnice, je, že téma práv a identity LGBTI+ ľudí stále rezonuje. V mnohom je tento diskurz posunutý. Niektorí mladí ľudia vnímajú „LGBTI+ agendu“ ako zbytočne pretláčanú, lebo oni sú s tým „v pohode“. Dokonca sme viedli debatu, že ako heterosexuáli sa môžu cítiť „ohrození“ dúhovými vlajkami a demonštráciou niekoho orientácie či rodovej identity na verejnosti či v triede, lebo vraj niektorí „to robia“ len pre to, aby zapadli alebo nasledovali módny trend. Necítia potrebu sa k tomu vyjadrovať ani sa stavať do vymedzenej názorovej pozície. Cítia sa diskriminovaní.

Iní sú zmätení z prezentovania sa tzv. influencerov, rôznych talentov… A tým nemám na mysli užitočný videoformát Dejepis inak či projekt Sebavedomé Slovensko. Niektoré ich príspevky sú príliš sústredené na vizualitu, kreativitu či bulvárnu kontroverznosť, avšak často im chýba odkaz. Obsah je v nich druhoradý a v niektorých prípadoch žiadny (aj keď si toho dotyční nemusia byť vedomí). Témy rodovej identity a sexuálnej orientácie môžu byť vďaka nim deformované, banalizované či dezinterpretované, a to ľudskoprávnemu hnutiu PRIDE nepomáha. Odkaz by mal byť jasný aj napriek tomu, že je niekedy zatieňovaný algorytmami sociálnych sietí a selfpromotion aktivitami niektorých mladých ľudí. Ako však hovorí jedno z Pekelných prísloví Williama Blakea: „Ten, kto len túži, ale nekoná, plodí mor.“ 

Prídeš pozrieť aj do Košíc na PRIDE festival?

Chystáme sa viacerí a tešíme sa!

Text: Ema Choutková

___

Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBTI+ sveta. Ďakujeme!