Známe osobnosti podporili festival transrodovej kultúry
Príbeh mladého talentovaného umelca Gabriela Švábenského nesie v sebe odkaz, ktorý bude navždy pomáhať iným ľuďom. Festival, ktorý vznikol práve na základe jeho osudu, pripravuje už tretí ročník a teší sa veľkej podpore aj od známych osobností.
Gabriel bol transrodovým človekom, narodil sa s dievčenským telom, no odmala sa správal viac ako chlapec. V pätnástich rokoch sa zdôveril rodine, že sa cíti byť mužom a chce ním byť aj navonok. Aj napriek veľkej podpore zo strany rodiny a všetkých blízkych, ktorí ho milovali, sa rozhodol ukončiť svoj život. Stalo sa tak 5. marca 2018.
Prečo sa Gabriel rozhodol pre odchod z tohto sveta? Podľa slov jeho otca Waldemara neexistuje jednoznačná odpoveď: „Myslím si, že je to kombinácia rôznych faktorov, nedá sa povedať, že by jedna konkrétna vec bola tou poslednou kvapkou.“ Zároveň verí, že ak by Gabriel nemusel tak dlho čakať na hormonálnu terapiu, tak by tu ešte bol.
Odkaz, ktorý pomôže iným
Na základe jeho príbehu vznikol festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela, ktorý má za sebou už dva úspešné ročníky. Organizátorom podujatia je práve jeho otec, ktorý sa rozhodol premeniť smrť syna na odkaz, ktorý bude pomáhať iným ľuďom v podobnej situácii.
Zámerom festivalu je otvárať témy týkajúce sa LGBTI+ ľudí a priniesť do spoločnosti protipól voči nenávisti a tomu, čo zlé sa deje LGBTI+ ľuďom. Hlavným motívom je tiež upozorňovať na kritickú situáciu trans ľudí a približovať ich životy a problémy väčšine. Minulý rok tento festival dostal Cenu Inakosti v kategórii Počin roka, je to ocenenie za aktivitu, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI+ ľudí.
Organizátori festivalu momentálne pripravujú tretí ročník podujatia. ,,Ak sa nevyskytnú žiadne pandemické problémy a situácia už bude uvoľnená a bezpečná, tretí ročník festivalu sa určite bude konať a program bude tradične skvelý,” uviedol Waldemar Švábenský.
„Čo sú vlastne tradičné hodnoty?“ pýtajú sa osobnosti
Gabrielov príbeh sa rýchlo dostal aj medzi známe osobnosti. Festival transrodovej kultúry podporujú mnohé tváre spoločenského života, o čom svedčí aj oficiálny youtube kanál festivalu.
Hudobník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák na otázku, či sú „tradičné hodnoty“ ohrozené trans ľuďmi či inými príslušníkmi LGBTI+ komunity, odpovedal: „Ak môžeme za tradičné hodnoty označovať pozitívne hodnoty ako napríklad toleranciu, empatiu, spolupatričnosť, tak tieto hodnoty práve LGBTI+ komunita posilňuje, nie ohrozuje.“
Herec Richard Stanke dopĺňa: „LGBTI+ ľudia sa tradičných hodnôt aj dožadujú a sú im nejakým spôsobom odopierané, takže neviem, ako by ich ohrozovali.“
Herečka Eva Pavlíková sa pripája: „Čo sú vlastne tie tradičné hodnoty? Ľudskosť je tradičná hodnota, spolupatričnosť, empatia, láska blížneho.“ Zároveň poukazuje na to, že náboženstvo na jednej stráne hlása lásku k blížnemu, na druhej strane burcuje proti kvír ľuďom. „Podľa nich LGBTI+ komunita je narušovateľom tradičných hodnôt. Ale kde je potom tá láska k blížnemu, človeka k človeku, úcta?“ pýta sa herečka.
Podľa slov advokátky a političky Lucie Plavákovej odporcovia rodovej rovnosti zneužívajú trans ľudí a umelo z nich vytvárajú hrozbu. „Neviem, čoho sa boja, väčšinou mám pocit, že sa iba snažia silou-mocou brániť svoje domnelé právo nerešpektovať niekoho rodovú identitu – a ukazuje to iba ich hrubosť a neľudskosť,“ hovorí Lucia. Zároveň tvrdí, že mnohí LGBTI+ ľudia v jej okolí by sa dali považovať za veľmi tradičných, pretože vyznávajú hodnoty ako láska, vernosť, dôvera či rodinné zázemie. „Toto zbytočné delenie na niekoho, kto je ako keby proti tradičným hodnotám, alebo ich nebodaj ohrozuje, je absolútne nezmyselné,“ uzatvára.
Text: Valéria Hurbanová
___
Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBTI+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.
PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBTI+ sveta. Ďakujeme!