Otvárame online aktivistické školenie
Zaujímajú ťa ľudské práva a práva LGBTI+ ľudí? Chceš urobiť niečo vo svojom okolí? Chceš sa vedieť postaviť za svoje práva? Prihlás sa do nášho bezplatného školenia KompAkt Online! Viac o kurze prezradili organizátori
Kto školenie organizuje? Odpovedá Róbert Furiel, riaditeľ Saplinq, o.z.
Školenie organizuje občianske združenie Saplinq, o.z. Pôsobí od roku 2012, organizuje PRIDE Košice a prevádzkuje komunitné a poradenské centrum PRIZMA v Košiciach. Veľkú časť našich aktivít však tvoria práve rôzne školenia a stretnutia mládeže, väčšinou medzinárodné a s LGBTI+ tematikou. Toto školenie je zamerané čisto na Slovensko a podporil ho Fond pre podporu LGBTI+ komunity v Nadácii Pontis. Školiteľmi budú Juraj Víg a Peter Huray z Otvorenej Hry, ktorí sa špecializujú na témy tímovej práce a projektového myslenia. Dopĺňam ich ja, budem mať na starosti témy spojené s LGBTI+ aktivizmom.
Prečo ste sa ho rozhodli zorganizovať?
Koronakríza a nové, silno konzervatívne zloženie parlamentu po voľbách iba zvýraznili potrebu dať novým ľuďom možnosť zapojiť sa do LGBTI+ aktivizmu. Vidíme, že i keď na úrovni vlády a parlamentu došlo ku zmene, nie je to zmena, ktorá by dávala záruky ochrany práv menšín. Skôr naopak, i keď celá krajina bojuje s novým koronavírusom, do parlamentu sa stále dostávajú nehanebné návrhy na obmedzenie reprodukčných práv. Ako ukazuje príklad Maďarska či Poľska, obmedzovanie práva LGBTI+ ľudí bude nasledovať. Cítim preto potrebu dať ďalším ľuďom možnosť postaviť sa za svoje práva, zapojiť sa do hnutia, lebo len spoločne sme silnejší.
V čom je toto školenie jedinečné?
V tom, že je zamerané prakticky. Internet je plný rôznych teoretických zdrojov o LGBTI+ právach. Človek sa naučí mnoho už len čítaním Wikipédie alebo pozeraním dokumentov. To je super, ale podstata aktivizmu pozostáva v aktivite. Chceme dať ľuďom možnosť skúsiť si nejakú malú aktivitu zrealizovať. Zistiť, čo je v ich okolí potreba a reagovať na to miniprojektom, na ktorý môže získať až 200 €. Na tom si človek najviac uvedomí, čo ho baví alebo nebaví. Verím, že takto nájdeme aspoň pár ľudí, ktorých aktivizmus zaujme a budú v ňom chcieť pokračovať. Každá a každý prihlásený však dostane možnosť rieši konkrétny problém konkrétnych ľudí alebo spoznať sa s ďalšími ľuďmi z komunity.
Aké sú tvoje skúsenosti s realizáciou online školení? Odpovedá Juraj Víg, školiteľ.
V podstate od prvej koronovej karantény sme v Otvorenej Hre začali realizovať školenia pre verejnosť v online podobe. Bola to výzva a trochu sme sa pri tom zapotili. Nakoniec sa to však vyplatilo, teraz dostávame spätnú väzbu, že aj online školenia dokážu byť vysoko interaktívne a zážitkové. Sám som od marca účastníkom jedného dlhodobého výcviku – a funguje to!
Transformáciu vzdelávania do online priestoru považujem za veľmi prínosnú aj pre budúcnosť, keď už nebude tak potrebná. Pomáha – ba priam núti – lektorov uvažovať nad efektivitou jednotlivých školení a hľadať všetky dostupné možnosti učenia (sa).
Čo je podľa teba rovnaké a čo najviac odlišné?
Ak mám porovnať online s offline vzdelávaním – môžem napísať nekonečný zoznam rozdielov, alebo to zhrnúť do dvoch základných bodov: 1. neustála výzva pre lektorov a 2. žiadny osobný kontakt medzi účastníkmi. To prvé ma veľmi baví, to druhé už menej. Absencia fyzického kontaktu a fyzickej prítomnosti je pre mňa asi jediná vec, ktorá mi pri online vzdelávaní prekáža najviac.
Ako sa najlepšie pripraviť na online workshop?
To jednoznačne záleží na type školenia a lektorovi. V našom prípade vždy odporúčame vyhradiť si čas pre seba a workshop – teda napr. nedvíhať telefonáty a neodpisovať počas workshopu na e-maily, ale všetkým vopred oznámiť, že budete nedostupní. Niekedy pred workshopom posielame aj rôzne videá, články, alebo sebareflexné – seba-koučovacie otázky – tie si je dobré pozrieť vopred a rozmýšľať nad nimi.
No a samozrejme také technicko-materiálne drobnosti: pohár vody, káva či čaj, chrumky, papier, pero a slúchadlá po ruke sa vždy hodia. Dobré je aj otestovať si internetové pripojenie a software na workshop vopred, aby ste to nemuseli riešiť počas začiatku workshopu a ostatní museli na vás čakať.
Viac info o školení a prihlášku nájdeš na webe Saplingu. Ak ťa zaujalo, prihlás sa čo najskôr, počet miest je obmedzený a účasť potvrdzujeme priebežne.