3.00 €
Najznámejšou a najrozpoznateľnejšou je jednoznačne dúhová vlajka, ktorá sa dnes skladá zo šiestich farieb. Jej autorom bol americký umelec a ľudskoprávny aktivista Gilbert Baker. Navrhol ju v roku 1977 na podnet Harveyho Milka – prvého amerického politika, ktorý sa otvorene prezentoval ako gej. Vlajka bola prvýkrát predstavená v roku 1978 na oslavách Dňa slobody LGBT+ ľudí v San Franciscu a mala osem pruhov. Z pôvodného dizajnu boli neskôr dva pruhy odstránené.
Prvým z nich bol ružový pruh a stalo sa tak v súvislosti so smrťou Harveyho Milka. V novembri 1978 bol na neho spáchaný atentát a jeho tragická smrť verejnosť zasiahla a zároveň primäla mnoho ľudí k podpore LGBT+ komunity, ktorú chceli vyjadriť práve dúhovou vlajkou. Problém pri hromadnej výrobe vlajok však nastal kvôli nedostatku ružovej látky. Preto sa začala vyrábať verzia so siedmimi pruhmi.
Tyrkysový pruh bol z vlajky odstránený v roku 1979 pri príležitosti Gay Freedom Parade v San Franciscu. Organizátori sprievodu chceli dúhovými pruhmi označiť trasu sprievodu a preto potrebovali párny počet farieb. Neskôr bola ešte indigová farba nahradená kráľovskou modrou. Odvtedy sa vlajka so šiestimi farebnými pruhmi stala jedným najznámejších symbolov queer komunity.
Ale prečo si Gilbert Baker zvolil práve dúhu?
„Dúhová vlajka bola nutnosť. Dovtedy sme mali ružový trojuholník, ktorý sme prevzali – ten však vznikol v časoch utláčania a smrti a vychádzal z nešťastia. Potrebovali sme niečo vlastné, čosi krásne. Dúha je dokonalý symbol, pretože trefne reprezentuje rozmanitosť v komunite, či už rasovú, rodovú alebo vekovú.“ – Gilbert Baker, Museum of Modern Art, New York
S postupným rozrastaním PRIDE Košice sme cítili potrebu rozšíriť aj náš sortiment produktov a okrem ponuky klasických dúhových vlajok a náramkov sme prišli s nápadom vlastného autorského merchu. V roku 2015 tak vzniká prvý dizajn tričiek s dúhovým kruhom a neskôr kožené náramky s nápisom PRIDE Košice. V roku 2016 do nášho merchu pribúdajú odznaky, ktoré pre nás dodnes vyrába chránená dielňa občianskeho združenia Aliis, ktoré sídli v Nemšovej. Od roku 2018 sa zúčastňujeme aj Filmového festivalu inakosti, ktorý sa koná každoročne na jeseň v Bratislave. Počnúc rokom 2019 je náš Queershop aj súčasťou festivalu Vegánske hody.
Queershop ste tak doteraz mohli stretnúť vždy len pár krát do roka na vybraných udalostiach. No už dlhšiu dobu sme premýšľali nad tým, ako dúhový merch čo najjednoduchšie sprístupniť čo najväčšiemu počtu ľudí. A tak sa zrodila myšlienka online Queershopu.