Teplé správy, Trends

Medzinárodné ľudskoprávne novinky (jún 2024)

Medzinárodné ľudskoprávne LGBTI+ novinky

Počas posledných mesiacov došlo vo svete k mnohým pozitívnym legislatívnym zmenám, ktoré sa týkajú LGBTI+ ľudí. Pripravili sme pre vás krátke zhrnutie správ o progrese či regrese v jednotlivých krajinách.  

PROGRES

Dominika 

V historickom rozsudku zverejnenom 22. apríla Najvyšší súd Dominiky (Dominické spoločenstvo) dekriminalizoval konsenzuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. Dominika sa po Antigue a Barbude, Svätom Krištofe a Nevise a Barbadose stáva štvrtou krajinou východného Karibiku, ktorá zrušila toto diskriminačné právne ustanovenia a dekriminalizovala sex medzi osobami rovnakého pohlavia. Rozhodnutie súdu konštatovalo, že ustanovenia zákona o sexuálnych trestných činoch porušovalo Ústavu Dominického spoločenstva, konkrétne „právo na slobodu, slobodu prejavu a ochranu súkromia.“

LGBTI+ práva na ostrove Dominika

Prelomové rozhodnutie nastalo po úsilí občianskej spoločnosti a regionálnych aktivistických skupín, ktoré viedla Východokaribská aliancia pre rozmanitosť a rovnosť

Rozsudok v Dominike by mal byť pripomienkou aj pre ostatné vlády v regióne a mimo neho, že dodržiavanie slobôd jednotlivcov (vrátane LGBTI+ ľudí) posilňuje právny štát pre každého obyvateľa či obyvateľku a to bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. 

Lichtenštajnsko

Tento mikroštát je poslednou nemecky hovoriacou krajinou, ktorá zaviedla manželskú rovnosť. Lichtenštajnský parlament 16. mája odhlasoval legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia, čím sa stal 22. krajinou v Európe, ktorá tak urobila. Zákonodarcovia a zákonodarkyne hlasovali takmer jednohlasne, pričom reformu podporilo 24 z 25 poslancov. Daniel Seger, hovorca poslaneckého klubu konzervatívnej Strany progresívnych občanov v Lichtenštajnsku, označil schválenie novely manželského zákona po druhom čítaní za „veľkú úľavu“.

Lichtenštajnsko prijalo v roku 2011 registrované partnerstvá pre rovnakopohlavné páry – čím im priznalo niektoré z práv, ktoré náležia aj zosobášeným heterosexuálnym párom. Maličký alpský národ, ktorý má približne 40 tisíc obyvateľov usporiadal prvý PRIDE pochod v roku 2022. 

REGRES

Irak 

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie a diplomati kritizujú zákon, ktorý pred pár týždňami v tichosti schválil iracký parlament a ktorý je schopný uvaliť vysoké tresty odňatia slobody pre gejov, lesby a transrodových ľudí. Hoci sú LGBTI+ témy v prevažne konzervatívnej irackej spoločnosti tabu, Irak predtým nemal zákon, ktorý by explicitne kriminalizoval LGBTI+ ľudí. 

Zdroj: REUTERS/Thaier Al-Sudani

Zákon bol schválený 28. apríla bez povšimnutia, ako dodatok k existujúcemu zákonu, ktorý sa zaoberá sexuálnou prácou. Ukladá trest odňatia slobody na 10-15 rokov za “vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia” a 1-3 roky za “operácie na zmenu pohlavia a úmyselné praktizovanie zženštilosti”. Sústreďuje sa taktiež na organizácie, ktoré “propagujú sexuáne deviácie”. 

Irackí politici obhajujú zákon ako podporu spoločenských hodnôt a jeho kritika je vnímaná ako zasahovanie západných mocností

Autorstvo: Natália Tóthová, Manu Kościuszko


V občianskom združení Saplinq neprestajne pracujeme na tom, aby aj Slovensko konečne vykročilo na ceste za rovnými právami správnym smerom. Cesta je ešte dlhá, no s vašou pomocou sa nám bude kráčať o niečo ľahšie. Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq, pretože spoločne dokážeme viac!


Zdroje: 

https://www.hrw.org/news/2024/04/24/dominica-high-court-decriminalizes-same-sex-conduct
https://www.politico.eu/article/liechtenstein-legalizes-same-sex-marriage-in-near-unanimous-vote/
https://www.pbs.org/newshour/world/iraq-passes-harsh-anti-lgbtq-law-imposing-up-to-15-years-in-prison-drawing-backlash